آینده‌ی حرفه‌ی حسابداری در جهان
 

آینده‌ی حرفه‌ی حسابداری در جهان

گزارش نشریه‌ی اکانتنسی ایج
جمعه، 14 مرداد 1401 | Article Rating

______________________

در نظرسنجی اخیر از 136 حسابدار، هنگامی که از آن‌ها پرسیده شد که چه‌قدر نسبت از آینده شغلی‌شان اطمینان دارند، 30.1 درصد اعلام داشتند که «اصلاً از آن مطمئن نیستند»، و فقط یک چهارم از افراد مورد بررسی (25 درصد اذعان کردند که «کاملاً» از آینده‌شان در این حرفه اطمینان دارند.

به گزارش نشریه‌ی «اکانتنسی ایج»، این موضوع بازتابی از چالش‌های پیچیده و فرصت‌های منحصر به فردی است که حرفه‌ی حسابداری جهانی در ماه‌ها و سال‌های آینده با آن مواجه است.

دیجیتالی شدن سریع

بدون شک، همه‌گیر شدن ویروس كووید 19‌، روند تحول دیجیتال را تسریع کرده است. این واقعیتی است که زودتر از حد انتظار به دنیای حسابداری و همه‌ی افراد دیگر منتقل شده است. علاوه بر این، سازمان‌ها با چالش‌های بزرگی روبرو هستند: بهبود پس از دو سال قرنطینه‌ی متناوب، چشم‌انداز واقعی ورشکستگی، افزایش قیمت‌های انرژی، افزایش مالیات، زندگی با کووید، بحران هزینه‌های زندگی و جنگ در اوکراین و پی‌آمدهای جهانی آن.

این‌گونه که نوآوری‌های فناوری ادامه دارد، ما ظاهراً در عرض چند ماه به اندازه‌ی ده سال جهش کرده‌ایم. سؤال اصلی این است که حسابداران چگونه می‌توانند برای پوشش هرچه بهتر وظایف مالی خودعمل کنند و به نوبه‌ی خود به کسب‌وکارها کمک کنند تا راه خود را به سمت آینده‌ای سودآورتر و پایدارتر تر طی کند؟ به طور خلاصه، همه‌ی این موارد در پذیرش مؤثر فناوری‌های جدید، نگاه کردن به کل کسب‌وکار و ایجاد تصویر بزرگ‌تر و تمرکز بر کارکنان و ایجاد تیم آینده‌نگر خلاصه می‌شود.

ذهنیت داشتن نسبت به اتوماسیون

یک دهه پیش، 75 درصد از وظایف بخش‌های مالی، کار پردازشی تکراری بود، در حالی که حدود 25 درصد به كار مشاوره اختصاص داشت. این ارقام اکنون تغییر کرده‌اند، زیرا اکثر كسب‌وكارهای تجاری برای تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی‌های عمیق‌تر از عملکرد مالی‌ خود، فرایندها و سیستم‌هایشان را خودكار می‌کنند.

اکنون بیش از هر زمان دیگری، برای بخش‌های مالی در هر سازمان حیاتی است که خود را به‌عنوان مراکز صرفه‌جویی هزینه معرفی کنند. خواسته‌های فضای کسب‌وکار امروزه ما را مجبور می‌کند تا کارهای بیش‌تری را با تلاش کم‌تر انجام دهیم. حتی از حیاتی‌ترین تیم‌های عملیاتی هزینه‌محور هم، اکنون خواسته می‌شود که ارزش بیش‌تری را به سود سازمان ارائه دهند. خودکارسازی کارهای دستی و وقت‌گیر به معنای آزاد کردن زمان کارکنان حسابداری برای تمرکز بر کارهای استراتژیک‌تر است.

هوش مصنوعی (AI) یکی از حوزه‌های کلیدی اتوماسیون است که برای تغییر چهره‌ی عملیات حسابداری، ارائه‌ی کارایی، کاهش خطاها و بهینه‌سازی گردش‌های کاری تنظیم شده است و در عین حال به متخصصان در تصمیم‌گیری همزمان با وقوع هر رخداد و بر اساس بینش‌های مبتنی بر داده‌های حسابداری کمک می‌کند. تقاضا برای نرم‌افزارهای حسابداری مبتنی بر هوش مصنوعی، به لطف گسترش شدید پرداخت‌های دیجیتال که به دلیل همه‌گیری به آن دامن زده شده، افزایش یافته است. پردازش پرداخت‌ها هنوز بسیار زمان بر است و به شکل دستی صورت می‌گیرد، بنابراین به‌راحتی می‌توان آن رامتحول ساخت. اما ورود ابزارهای اتوماسیون به بازار،  بی‌درنگ به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا دیدی دقیق‌تر و به موقع داشته باشند.

با افزایش اتوماسیون، متخصصان مالی زمان بیش‌تری برای تمرکز بر روی مواردی مانند دریافت-پرداخت‌های به موقع و بهبود وصول سایر مطالبات، یا هر مورد دیگری که یک کسب‌وکار نیاز دارد، خواهد داشت.

اگر طی دو سال گذشته چیزی یاد گرفته باشیم، همین الزام است که هم بخش مالی و هم مدیریت باید برای کسب‌وکار برنامه‌ریزی کنند. بخش مالی در جایگاه خوبی برای ارائه‌ی مشاوره در مورد ریسك‌ها و درک آنچه در حال حاضر برای اطمینان از بقای آینده مورد نیاز است، قرار دارد.

مدیریت نیاز به دید روشنی از جریان نقدی، ذخایر، سرمایه‌گذاری، فرصت‌های آینده ویا برنامه‌های توسعه دارد. با افزایش اتوماسیون، بخش مالی قادر خواهد بود دامنه‌ی دید خود را گسترش دهد و به سمت ارائه‌ی توصیه‌های ارزش‌آفرین بیش‌تر مانند نحوه‌ی ورود به بازار جدید یا معرفی پیشنهاد تجارت الکترونیک جدید، حرکت کند.

مسائل زیست‌محیطی، اجتماعی و راهبری و پایداری

همچنین آشکار شده است که مسائل پایداری چه میزان برای بقای سازمان‌ها تاثیرگذار هستند، زیرا کسب‌وکارها نه تنها برای امور مالی، بلکه برای پایداری عملیات‌شان به‌طور فزاینده‌ای پاسخگو می‌شوند. مسائل زیست‌محیطی، اجتماعی و راهبری (ESG) در حال تبدیل شدن به نگرانی‌های کلیدی و در عین حال یک جاذبه‌ی بزرگ برای سرمایه‌گذاران جهانی است، زیرا توجه آن‌ها به پایداری و تغییرات آب‌وهوایی متمرکز است و فرصت رشد گسترده‌ای را برای حسابرسی ارائه می‌دهد.

برای بسیاری از شرکت‌ها، الزام فوری به بقا در دنیای پس از همه‌گیری، اولویت اصلی است و روش‌های پایداری ممکن است هنوز در دستورکار آن شرکت‌ها قرار نگیرد. اما کسب‌وکارها باید قابلیت ESG خود را نیز در نظر بگیرند و بدانند که این چیزی است که باید روی آن تمرکز کنند.

همکاری کلیدی است

البته، همکاری نیز دارای اهمیت مبرمی است و وظایف بخش مالی در آینده به عمق و گسترش دانش و مهارت نیاز دارد. اگرچه حرفه‌ی حسابداری قبلاً هم در مسیر تحول قرار گرفته بود، هرچند آهسته. اما ویروس همه‌گیر کووید 19 سازمان‌ها را مجبور کرد سفر دیجیتالی خود را تسریع بخشند. اکنون حرفه‌ی حسابداری باید ثابت کنند که از عهده‌ی چالش انطباق بر می آیند.

همچنان‌که ما درشرایط عدم‌اطمینان حرکت می‌کنیم، آنچه به‌وضوح احساس می‌شود این است که چگونه سیستم‌های هوشمند می‌توانند امکان اتخاذ تصمیمات بهتر را در کسب‌وکار فراهم کنند و حسابداران چگونه می‌توانند این سیستم‌ها را به نفع خود به کارگیرند. آنچه کسب‌وکارها بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارند، یک حسابدار ماهر در فناوری است، نه حسابداری که صرفاً بر روی مسائل مربوط به انطباق فنی متمرکز باشد. این امر به آن‌ها بستگی دارد که از فرصتی که دوران جدید حسابداری فراهم می کند، چگونه به نفع خود و حرفه‌ی حسابداری استفاده کنند.

www.accountancyage.com ، 1 آگوست 2022

تصاویر
  • آینده‌ی حرفه‌ی حسابداری در جهان
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری