چهل‌ونهمین جلسه‌ی شورای عالی برگزار شد
 

چهل‌ونهمین جلسه‌ی شورای عالی برگزار شد

چهارشنبه، 12 مرداد 1401 | Article Rating

سه‌شنبه یازدهم مردادماه جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران میزبان چهل‌ونهمین نشست شورای عالی هفتم بود.

در آغاز جلسه، ضمن گرامی داشت ایام محرم و یادآوری پیام عاشورا، اعضا از درگذشت نابهنگام آقای دکتر عادل آذر اظهار تاسف کردند.

در ادامه دکتر سعید جمشیدی‌فرد، رئیس شورا، نکاتی پیش از دستور مطرح نموده و مورد بحث و تبادل نظر حضار قرار گرفت.

با توجه به انتشار طرح اصلاح ماده واحده توسط کمیسیون اقتصادی مجلس در حالیکه طرح «نظام جامع حسابداری و حسابرسی» از سالها پیش در دستور کار کمیسیون مزبور قرار دارد و همچنین پیشهادهایی در خصوص اصلاح اساسنامه در وزارت أمور اقتصادی ودارایی مطرح شده که از یکپارچگی برخوردار نبوده و مورد اعتراض و نگرانی اعضاست، رئیس شورا گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی اعضای شورا، دبیر کل، اعضایی از شورای ادوار و همچنین بسیاری از اعضای دلسوز جامعه بمنظور روشنگری از واقعیتهای جامعه و انعکاس اشکالات طرح ها و پیشنهادها به نمایندگان و هیات رئیسه محترم مجلس اسلامی و دیگر مراجع ذی نفوذ و آگاه و همچنین رسانه ها عنوان و از تمامی این اشخاص تشکر و قدردانی کرد. علاوه بر این، ایشان از جلسه روز گذشته با ریاست محترم کمیسیون اقتصادی به‌اتفاق دبیر کل و تنی چند از اعضای محترم شورای ادوار بمنظور انعکاس نگرانی و دغدغه مرتبط با تعدد پیشنهاد مقررات گذاری برای جامعه بدین ترتیب از نظرات جناب آقای پورابراهیمی گزارش داد که سند اصلی مدنظر کمیسیون همان طرح موسوم به نهاد ناظر بوده و طرح اصلاح ماده واحده نیز در جریان عادی قانونگذاری طی خواهد شد و ممکن است در همان مسیر سند اصلی قرار گیرد و در صورت طرح پیشنهادهای قابل قبول تر اصلاح شود. ضمنا رئیس شورا، اجابت ایشان از دعوت برای حضور در همایش در پیش را به‌اطلاع جلسه رساند. با توجه به گزارش مزبور، اعضا با طرح نظرات خود بر پیگیری فعال، بکار گیری ظرفیت های جامعه، اطلاع رسانی بموقع و تجهیز امکانات لازم در این زمینه تاکید نمودند.

موضوع دیگر قرائت نامه خزانه‌دار محترم منضم به مکاتبه ای با وزیر محترم أمور اقتصادی و دارایی حاوی پیشنهاد هایی برای اصلاح اساسنامه جامعه بود که پس از توضیحات نماینده محترم وزیر و بحث و تبادل نظر، اعضا در عین اینکه ارائه پیشنهاد در این خصوص برای هر شخصی در چارچوب مقررات را مورد استقبال دانسته، نادیده گرفتن مقررات اساسنامه برای اصلاح از سوی نمایندگان اشخاص پیشنهاد دهنده که خود در دوره های متعدد شورا حضور داشته و این شورا با دعوت اختصاصی از آنان در جلسات به جایگاه آنان احترام گذاشته اند را غیر منتظره و ناشایست تلقی کرد.

در ادامه نامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تحت عنوان «نحوه ممیزی مستندات مالی و اسنادی شرکت های تجاری» و ظرفیت خدمات تخصصی و حرفه ای ایجاد شده برای حسابداران رسمی مطرح و اعضا ضمن ابراز خشنودی از این بابت بر لزوم فراهم نمودن شرایط لازم برای درخواست متقاضیان خدمات مزبور تاکید نمودند.

نخستین دستورجلسه‌ی شورا، طرح و بررسی گزارش عملکرد سال ۱۴۰۰ شورا بود که به تصویب رسید.

دستور جلسه بعدی پیشنهاد بازنگری شده ضوابط آموزش حرفه ای مستمر هیئت مدیره بود که پس از بررسی مجدد و تبادل نظر، با انجام اصلاحاتی در خصوص ترکیب امتیازات و عدم شمول کارکنان در این ضوابط مورد تصویب قرار گرفت.

در دستور جلسه سوم گزارش نظارت حرفه‌ای سال ۱۴۰۰ ارائه و قرائت گردید که اعضا تحلیل و نقطه نظرات خود را در این خصوص اعلام داشتند.

در پایان به‌دلیل کمبود وقت، بررسی اساسنامه بازنگری شده نمونه موسسات حسابرسی به جلسه بعد موکول شد.

تصاویر
  • چهل‌ونهمین جلسه‌ی شورای عالی برگزار شد
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری