گزارش همایش روز حسابدار
 

گزارش همایش روز حسابدار

صبح شانزدهم آذرماه همایش مجازی آیین‌های بزرگداشت روز حسابدار در سالن جهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران این همایش برای دومین بار به صورت مشترک توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران برگزار می‌شد.
یکشنبه، 16 آذر 1399 | Article Rating

_____

 

صبح شانزدهم آذرماه همایش مجازی آیین‌های بزرگداشت روز حسابدار در سالن جهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران این همایش برای دومین بار به صورت مشترک توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران برگزار می‌شد.وزیر امور اقتصادی و دارایی:  حسابداران در مقطع کنونی قادر به ایفای نقش تاریخی هستند

 

_________


 

بعد از آغاز برنامه و قرائت قرآن و پخش سرود ملی، و سخنان آغازگر مجری مراسم، شاهد قرائت پیام دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی بودیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این پیام بر اهمیت و نقش اقتصاد هوشمند در توسعه‌ی اقتصادی اشاره و تأکید کرد که وجود زیرساخت‌های هوشمند نرم‌افزاری به همان اندازه‌ی زیرساخت‌های فیزیکی اهمیت دارد.

وی ضمن تأکید بر نقش حسابرسان مستقل آنان را ضامن اعتماد به صورت‌های مالی دانست. دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از حسابداران دولتی آن‌ها را پشتوانه‌ی سیاست‌های دولت دانست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در سخنان خود ضمن اشاره به نقش‌های مهم حسابداران و حسابرسان به شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت با توجه به محدودیت‌های تحمیلی ناشی از آن باید به فرصت‌هایی توجه داشت که از دل این تهدید می‌توان ایجاد کرد. در همین چارچوب، وی بر ضرورت ایجاد سیستم‌های الکترونیکی و برخط و تقویت حسابرسی هوشمند تأکید کرد.

وزیر اقتصاد ضمن اشاره به ضرورت توسعه‌ی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و نقش حسابرسان در ارائه‌ی اطلاعات مفید در جهت کاهش ریسک بازار سرمایه، در پیام خود به افزایش عدم‌اطمینان ناشی از گسترش ویروس اشاره داشت و تأکید کرد که در این مقطع حسابداری و حسابرسی هوشمند قادر به ایفای نقشی تاریخی هستند.▪️

 

سعید جمشیدی فرد: شورای هفتم برای تعامل سازنده با نهادهای ذی‌نفع  تلاش می‌کند

_______________

رئیس شورای عالی هفتم جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران در سخنان خود در روز حسابدار ضمن تبریک این روز بر ضرورت توجه به تمامی مراحل زنجیره‌ی گزارشگری مالی برای دست‌یابی به سلامت مالی تأکید کرد.

سعید جمشیدی فرد با اشاره به ایجاد تشکل‌ها و نهادهای مختلف در حوزه‌ی حسابداری و نقش پراهمیت آن‌ها گفت این تشکل‌ها اعم از خصوصی و عمومی باید همگرایی و تعامل بیش‌تر داشته باشند.

وی با اشاره به این که حسابداری، منافع عمومی را از منظر شفافیت، پاسخ‌گویی و تأمین الزامات برنامه‌ریزی فراهم می‌سازد بر تلاش شورای هفتم برای تعامل سازنده با تمامی ذی‌نفعان تأکید کرد.

وی در این زمینه ازجمله به برگزاری مشترک روز حسابدار و تعامل سازنده با سازمان بورس اشاره داشت.

دکتر جمشیدی فرد در بخش دیگری از سخنان خود به اختلاف‌نظرهای کارشناسی موجود ازجمله در خصوص لایحه‌ی نهاد ناظر که توسط وزارت دارایی و نیز توسط جمعی از نمایندگان مجلس تدوین شده اشاره داشت.

وی تأکید کرد که اگر می‌خواهیم به حوزه‌ی تخصصی نهادهای حرفه‌ای ورود کنیم لاجرم باید ادبیات و ساختارهای حرفه‌ای را در نظر بگیریم و همچنین اشاره کرد که بسیاری از کاستی‌های موجود ناشی از مشکلات ساختاری و کلان‌تر است. نقایص ریشه در جاهای دیگر دارد.

جمشیدی فرد به عدم توجه بازار سرمایه در نوسانات یک سال اخیر به صورت‌های مالی و شاخص‌ها و نسبت‌هایی مانند eps و p/e اشاره کرد و گفت بازار سرمایه بدون توجه به صورت‌های مالی موجودیت خود را از دست می‌دهد.

وی همچنین در بخش دیگری نیز به انتقاد از انتقال مازاد تجدید ارزیابی به حساب افزایش سرمایه‌ی شرکت‌ها پرداخت و با اشاره به این که این امر برخلاف استاندارد حسابداری است خواهان آن شد که مقررات‌گذاران به چنین نکاتی توجه کنند.

 

 

موسی بزرگ اصل: مشکل ریشه‌ای پایین بودن حق‌الزحمه‌ی حسابرسی است

_________

 

دکتر موسی بزرگ اصل، مدیر عامل سازمان حسابرسی، در سخنان خود در روز حسابدار ضمن تبریک این روز به اهمیت اخلاق حرفه‌ای اشاره کرد و گفت به سبب همین اهمیت است که گفته می‌شود جهاد نفس جهاد اکبر است.

وی در تأکید بر اهمیت استفاده از فناوری در حرفه، سرمایه‌گذاری در این زمینه را ناکافی دانست و گفت باید بیشتر در این زمینه سرمایه‌گذاری بشود.

دکتر بزرگ اصل تأکید کرد که حق‌الزحمه‌ در حرفه‌ی حسابرسی مهم‌ترین معضل ماست و نیاز به بازنگری دارد. وی با اشاره به این که در سازمان حسابرسی 96 درصد هزینه‌ها پرسنلی است و گفت بدین دلیل منابع مالی برای نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و آموزش کافی نیست.

مدیر عامل سازمان حسابرسی با مقایسه حق‌الزحمه‌ی حسابرسی در ایران و جهان و تأکید بر این که منابع توسعه‌ی حرفه‌ای باید در داخل خود حرفه تأمین شود گفت با این حق‌الزحمه‌ها نمی‌توان کاری به پیش برد.

بزرگ اصل در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت عظیم موجود در دانشگاه‌ها در دوره‌های تکمیلی اشاره کرد و گفت باید آن را به سمت تحقیقات حرفه‌ای هدایت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ارائه‌ی تعاریفی از اقتصاد هوشمند گفت ما در دنیای دیجیتال زندگی می‌کنیم و باید برای آن آماده بشویم. دنیای مجازی فرصت‌های زیادی فراهم کرده و تهدیدهایی نیز همراه خود دارد.

مدیر عامل سازمان حسابرسی بر نقش حسابرسان در واکاوی و تحلیل داده‌ها گفت یکی از دلایل ضعف تحلیل داده‌ها داشتن تفکر سنتی در عرصه‌ی دیجیتال است. وی همچنین به استفاده از خدمات حسابداری ابری اشاره کرد که که امکان می‌دهد در هر مکانی بتوانیم با سیستم‌های حسابداری ارتباط برقرار کنیم.  بزرگ اصل  با تأکید بر اهمیت اتوماسیون و سیستم یکپارچه تأکید کرد باید جزایر منفصل فناوری را یکپارچه کرد.

وی همچنین گفت در حوزه‌ی حسابرسی به دلیل همین مسأله‌ی ریشه‌ای حق‌الزحمه‌ی حسابرسی با مشکلاتی مواجه‌ایم. منابع مالی به‌شدت کم است و  ر حوزه‌ی فناوری حسابرسی هنوز اتوماسیون انجام نشده است و زیرساخت‌های لازم برای دورکاری را نداریم. وی اقدامات انجام شده در سازمان حسابرسی و جامعه‌ی حسابداران را در این زمینه ناکافی دانست.

مدیرعامل سازمان حسابرسی همچنین با اشاره به لایحه‌ی نهاد ناظر گفت تشکیل این نهاد در 55 کشور مهم که بیش از 80 درصد اقتصاد جهان را دارند اتفاق افتاده است. وی تأکید کرد در سازمان حسابرسی تلاش می‌کنیم در هماهنگی با جامعه حسابداران لایحه نهاد ناظر باعث ارتقای هردو بخش خصوصی و دولتی بشود.▪

 

 

سیدرحمت‌اله اکرمی: استفاده از نرم‌افزارهای حسابرسی هوشمند ضروری است

_________

 

دکتر سیدرحمت‌اله اکرمی، معاون نظارت مالی وزارت دارایی و خزانه‌دار کل کشور، طی سخنانی در روز حسابدار ضمن تبریک این روز گفت خوشبختانه در دو سال اخیر توفیق برگزاری مراسم مشترک با جامعه را داشتیم. وی در همین زمینه تأکید کرد که باید مرزهای ذهنی بین دو گروه حسابرسان دولتی و خصوصی را برداشت.

خزانه‌دار کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت روز حسابدار گفت درج روز حسابدار در تقویم رسمی را پیگیری می‌کنیم.

دکتر اکرمی با اشاره به این که ارتقای جایگاه حسابرسی به ارتقای شفافیت منجر می‌شود بر نقش حسابرسان در اقتصاد هوشمند تأکید کرد و گفت اقتصاد هوشمند امکان دست‌یابی به رشد و توسعه‌ی پایدار را فراهم می‌کند.

وی گفت: اقتصاد هوشمند یکی از شش مؤلفه‌ی اصلی جامعه‌ی هوشمند است و دست‌یابی به آن به مدد فناوری‌‌های پیشرفته‌ی اطلاعات و ارتباطات فراهم می‌شود. در همین زمینه وی بر ضرورت استفاده از نرم‌افزارهای حسابرسی هوشمند تأکید کرد.

سیدرحمت‌اله اکرمی ضمن تشریح مزایای بهره‌برداری از مکانیسم‌های هوشمند گفت فناوری به میزان چشمگیری نقش حسابداران و حسابرسان را از محدوده‌ی ثبت اطلاعات فراتر می‌رود و به مشارکت در راهبری سازمان‌ها هدایت می‌کند. وی همچنین اشاره کرد که در در کشور ما هم باید برای حفظ و ارتقای حرفه با سرعت بیشتری باید به سمت هوشمندسازی پیش رفت.

معاون وزیر اقتصاد همچنین تأکید کرد که خزانه‌داری کل کشور در سال‌های اخیر به منظور تحقق اقتصاد هوشمند به طراحی سامانه‌های متعدد اقدام کرده است و این سامانه‌ها را برشمرد.

 

 

یادبود درگذشتگان جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران در یک سال گذشته

______

بخشی از مراسم روز حسابدار امسال به پخش نماهنگی به مناسبت یادبود درگذشتگان حسابدار رسمی اختصاص داشت. در این نمآهنگ به یاد و خاطره‌ی همکاران درگذشته‌ی زیر اشاره شد:

 

 

نام

نام خانوادگی

تاریخ درگذشت

سید محمد

میر محمدی

98/12/12

مهدی

فتحی آشتیانی

99/01/18

محمدرضا

مقدسی

99/02/09

یوسف

سلیمانی

99/02/10

علی

شهریاری

99/03/11

علیرضا

متین

99/03/11

شهریار

دیلم صالحی

99/04/09

نقی

بهرامفر

99/04/28

مسعود

شیرازیان

99/06/17

محبوب

مهدی پوربهمبری

99/08/22

 

 

تقدیر از واحدهای گزارشگر برتر بخش عمومی در روز حسابدار

_________

 

تقدیر و تشکر از واحدهای گزارشگر برتر بخش عمومی دیگر برنامه‌ی روز حسابدار بود. در این بخش نماهنگی به معرفی واحدهای گزارشگر برتر بخش عمومی دستگاه‌های اجرایی برتر در ارسال صورت‌های مالی از طریق سامانه نظارت آنی معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور اختصاص داشت. سازمان ثبت احوال کشور، دانشگاه الزهرا و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سه واحد گزارشگر برتر بخش عمومی در یک سال اخیر بودند.

 

 

تقدیر و تشکر از رتبه‌های برتر آزمون حسابدار رسمی و رتبه‌بندی کارکنان حرفه‌ای مؤسسات حسابرسی در روز حسابدار

______

در مراسم روز حسابدار همچون سال‌های قبل از نفرات اول تا سوم قبولی در آزمون حسابداران رسمی ایران سال 98 و نیز نفرات برتر آزمون‌های رتبه‌بندی کارکنان حرفه‌ای مؤسسات تقدیر شد.

نفرات برتر آزمون حسابدار رسمی:

 1. یاسر اسدی علی آبادی،

 2. مهدی معتمدی آذر منابادی،

 3. مسعود سلامی

 

نفرات اول تا سوم  آزمون حسابرس ارشد، سرپرست حسابرسی و سرپرست ارشد حسابرسی

حسابرس ارشد:

آقایان حامد صلاحی (مفیدراهبر)، احد خوش نمک (مفیدراهبر) و سجاد آلا داغلو (دش و همکاران)

سرپرست حسابرسی:

آقایان محمدعلی آّباد (متین محاسب نوین)، اکبر عباس زاده ( مفید راهبر) و میثم ستارزاده

سرپرست ارشد حسابرسی:

آقایان جمشید صالحی مطلق (کاربر عمومی)، آقای جعفر امیری ابراهیم محمدی ( ارقام نگر آریا) و ارسلان اسماعیلی ( کاربر عمومی)

 

تجلیل از نسل اول حرفه‌ی حسابرسی کشور

_______

در مراسم روز حسابدار سال جاری، همچنین به روال سال‌های پیشین با پخش نماهنگی از جمعی از شاغلین نسل اول حرفه تجلیل شد.

این همکاران عبارتند از:

 هوشنگ رهنمایی؛ شریک بهروش پارسا

كاظم عامری؛ شریک پویش دقیق تراز

مرتضی رحمانی یگانه؛ شریک بهروش پارسا

خسرو عسگری؛ شریک بوستان محاسب ایرانیان

ایرج نجفیان؛ شریک شاخص اندیشان

سیدمحمود تقوی؛ شریک توسعه مدیریت دانا

محمد حسن سعادتیان فریور؛ شریک آزمون پرداز ایران مشهود

حمید رهنما؛ شاغل در استخدام ارژنگ خبره

اصغر سراج؛ شاغل شر یک امین محاسب روش

محمد عطائی جعفری؛ شاغل شر یک آبتین آرمان نامدار

محمد حسن ربیعی؛ شاغل شر یک  نیک روشان

مرضیه پردلی؛ شاغل شر یک بهروش پارسا

هادی باباپور؛ شاغل شر یک صدر

ناصر صلحی؛ شاغل شر یک پردازش حساب هونام

محرم بردبار؛ شاغل شر یک شاخص روش

 

پایان‌بخش آیین‌های بزرگداشت روز حسابدار امسال برگزاری مجازی آیین سوگند حسابداران رسمی جدیدالورود با حضور بیش از 900 تن از اعضای جامعه بود.

تصاویر
  • گزارش همایش روز حسابدار
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری