X
تاریخ انتشار: چهارشنبه 22 مرداد 1399
الزام شرکت‌ها به ثبت اطلاعات صورت‌های مالی حسابرسی شده در سامانه‌ی جام

  الزام شرکت‌ها به ثبت اطلاعات صورت‌های مالی حسابرسی شده در سامانه‌ی جام

امتیاز: Article Rating

___________________

در پی مذاکرات و توافق جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران با مرکز توسعه‌ی تجارت الکترویک اعلام شد شرکت‌های تجاری ملزم به ثبت صورت‌های مالی در سامانه‌ی جام هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران، بازرگانانی که در سال ۱۳۹۷ مشمول حسابرسی شده‌اند، لازم است اطلاعات صورت‌های مالی حسابرسی ‌شده خود را حداکثر ظرف یک هفته در سامانه جامع اطلاعات صورت‌های مالی (جام) ثبت کنند.

براساس این گزارش این افراد می توانند ثبت نام را از طریق درگاه سامانه جامع تجارت وارد کنند تا پس از کنترل اطلاعات با صورت‌های مالی حسابرسی‌شده توسط مؤسسه حسابرسی مربوط، اطلاعات به سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری منتقل شده و برای رتبه‌بندی و تعیین سقف واردات آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

گفتنی است «سامانه جامع صورت‌های مالی» در اجرای «آیین‌نامه پیشگیری از انباشت مطالبات غیرجاری بانکی» و «دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی توسط حسابرسان» توسط جامعه با همکاری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی و راه‌اندازی شده است.

با اتصال سامانه‌ی جام به سامانه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرآیند ثبت اقلام صورت‌های مالی حسابرسی شده، توسط واحدهای مورد رسیدگی به منظور بهره‌برداری از مزایای آن در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری میسر شده است.

واحدهای مورد رسیدگی می‌توانند از طریق سامانه جامع تجارت ایران (پنجره واحد تجاری کشور) به آدرس www.ntsw.ir  وارد سامانه جام شوند و اقلام صورت‌های مالی خود را ثبت کنند تا مؤسسات حسابرسی طرف قرارداد نیز پس از بررسی و مطابقت آن با صورت‌های مالی حسابرسی شده، نسبت به تأیید آن اقدام نمایند. 

همچنین، با تکمیل فرآیند اتصال سامانه جام به سامانه‌های سازمان امور مالیاتی کشور، در آینده نزدیک امکان تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت خودکار از طریق این سامانه امکان‌پذیر خواهد شد.  

لطفا برای تهیه فایل راهنما به پیوست خبر مراجعه نمایید 

فایل های پیوستی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • الزام شرکت‌ها به ثبت اطلاعات صورت‌های مالی حسابرسی شده در سامانه‌ی جام
ثبت امتیاز