تورم جهانی ادامه می‌یابد
 

تورم جهانی ادامه می‌یابد

پنجشنبه، 16 تیر 1401 | Article Rating

 

بر اساس نظرسنجی جدید مرکز کیفیت حسابرسی (CAQ) از هر چهار شریک حسابرسی، سه نفر بر این باورند که نگرانی‌های تورمی ممکن است تا سال 2023 و احتمالاً پس از آن ادامه داشته باشد. بررسی اخیر مرکز کیفیت حسابرسی حاکی از آن است که 75 درصد از 700 حسابرس پاسخ دهنده، پیش‌بینی می‌کنند چرخه‌ی تورمی فعلی بر صنایع مورد بررسی آن‌ها برای بیش از 12 ماه تأثیر بگذارد. 77 درصد معتقدند به دلیل تورم، قیمت‌ها در صنایع تحت بررسی آن‌ها فراتر از روندهای تاریخی افزایش می‌یابد، از جمله 95 درصد از صنایعی که بر محصولات مصرفی و خرده فروشی متمرکز هستند.

شرکای حسابرسی همچنین بینش‌هایی را در مورد زمینه‌های اصلی ریسکی که شرکت‌ها در محیط اقتصادی فعلی با آن مواجه هستند و اقداماتی که شرکت‌ها معمولاً برای کاهش این ریسک‌ها انجام می‌دهند، ارائه کردند.

فراتر از پیش‌بینی‌های مرتبط با اقتصاد جاری، حسابرسان به سؤالاتی در مورد مسائل زیست‌محیطی، اجتماعی و راهبری (ESG) پاسخ دادند و مشاهدات دست‌اولی خود را در مورد موضوعات مرتبط با کمبود سرمایه‌ی انسانی، فناوری‌های نوظهور و تغییرات آب و هوایی به اشتراک گذاشتند.

  • چشم انداز اقتصادی و ریسک‌های اقتصادی اصلی

40 درصد از شرکای حسابرسی اذعان کردند که نسبت به اقتصاد ایالات متحده‌ی آمریکا در 12 ماه آینده بدبین هستند  و 4 درصد دیگر بسیار بدبین هستند. 40 درصد دیگر بی‌طرف، و فقط 16 درصد خوش‌بین هستند. بیش‌ترین میزان بدبینی در میان حسابرسانی بود که بخش خدمات مالی را به عنوان بخش اصلی رسیدگی‌های خود فهرست کرده‌اند (53 درصد). بالاترین سطح خوش‌بینی نیز  از سوی حسابرسانی است که صنایع نفت، گاز و مواد شیمیایی را به عنوان بخش اصلی رسیدگی‌های خود فهرست کرده‌اند (58 درصد). از شرکای حسابرسی خواسته شد تا حداکثر سه ریسک اقتصادی که شرکت‌ها طی 12 ماه آینده با آن‌ها مواجه هستند را انتخاب کنند. پاسخ دهندگان اغلب تورم (62 درصد) و پس از آن کمبود نیروی کار (52 درصد) و کمبود عرضه و اختلالات زنجیره‌ی تأمین (50 درصد) را انتخاب کردند. چهار اولویت اصلی شرکت‌های مورد رسیدگی برای سال 2022 نیز به ترتیب جذب استعدادها (53 درصد) و سایر حوزه‌های مرتبط با امور مالی (رشد، مدیریت هزینه و عملکرد مالی) بوده است.

  • نگرانی در مورد کمبود منابع، فناوری‌های نوظهور و تغییرات آب‌وهوایی

حسابرسان کمبود منابع را رایج‌ترین مسئله ذکر کردند و 88 درصد اظهار داشتند که شرکت‌ها در طیف بسیار زیاد یا تا حدودی به آن می‌پردازند. 66 درصد فناوری‌های نوظهور و 63 درصد به تغییرات آب و هوایی می‌پردازند. مهم‌ترین اقدامات شرکت‌ها برای پاسخ به مسائل مربوط به کمبود نیروی انسانی، افزایش انعطاف‌پذیری در محل کار (75 درصد) و افزایش جبران خدمات و مزایا (73 درصد) بوده است. در خصوص فناوری‌های نوظهور نیز حسابرسان اذعان داشتند، امنیت سایبری چهارمین ریسک اقتصادی شرکت‌ها طی 12 ماه آینده است. 91 درصد از پاسخ‌دهندگان بیان کردند که شرکت‌ها به طور متوسط حداقل برای یک حمله‌ی سایبری آماده هستند. در پاسخ به این سؤال که آیا شرکت‌ها تغییرات آب‌وهوایی را در استراتژی‌های خود گنجانده‌اند، 63 درصد از شرکای حسابرسی اظهار داشتند تنها 4 درصد از شرکت‌های مورد رسیدگی آن‌ها تغییرات آب و هوایی را به عنوان سه ریسک اقتصادی برتر در 12 ماه آینده‌ی خود، شناسایی کردند.گفتنی است کم‌تر از 50 درصد حسابرسان فکر می‌کنند پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در رسیدگی به ریسک‌های خاص ذکر شده در نظرسنجی انجام بشود.

تصاویر
  • تورم جهانی ادامه می‌یابد
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری