کرونا و فرصت‌های ادغام مؤسسات حسابرسی
 

کرونا و فرصت‌های ادغام مؤسسات حسابرسی

ﺳﻪشنبه، 23 اردیبهشت 1399 | Article Rating

____________

بسیاری از موارد ادغام‌های مؤسسات حسابرسی به دلیل ترس موجود در هر دو طرف مذاکره، در حد صحبت باقی می‌مانند و هرگز رسمیت نمی‌یابد. ترس از دست دادن کنترل، ترس از محیط ناشناخته، ترس از پاسخ‌گویی، ترس از تغییر و ترس از اتمام دوره‌ی فعالیت و بازنشستگی شرکای مؤسسات. این موارد تنها نمونه‌ای از متداول ترین موانع آغاز راه برای انجام ادغام و تحصیل مؤسسات حسابرسی است.

اکنون، كه بحران همه‌گیر كرونا رخ داده است و شرایط عدم اطمینان خاصی را به‌وجود آورده، الزام به پاسخ‌گویی، ترس از دست دادن کنترل، الزام برای تغییر مستمر و سازگاری با محیط ناشناخته را بیش از گذشته، پیش روی مؤسساتی قرار داده كه تفكر ادغام را در سر می‌پرورانند. مؤسسات حسابرسی می‌توانند تمام این موارد را مدیریت كنند كه این موضوع ثابت می‌كند آن‌ها قادر هستند بر ترس خود غلبه و تصمیم هوشمندانه‌ای را برای تداوم فعالیت خود اتخاذ كنند. این تصمیمات صحیح باید روی سناریوهای سنتی ریسک و پاداش متمرکز شود. آن‌چه در این مدت زمان خاص بیش‌تراز تمرکز بر ریسک یا پاداش ناشی از انجام معامله اهمیت دارد، در نظر گرفتن ریسك و پاداش در موارد زیر است:

·        فناوری، آیا در صورت مستقل ماندن، تعهدات مالی و زمانی مبتنی بر فناوری قابل کنترل است؟ یا توزیع هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری دانش از طریق ادغام و تحصیل، قانع‌كننده است؟

·        خدمات،آیا بستر ارائه‌ی خدمات به مشتری و وفاداری مشتری با ادغام مؤسسه با مؤسسه‌ی دیگر افزایش یافته است؟ اگر چنین است، آیا زمان کافی برای ارزیابی استانداردهای ارائه‌ی خدمات به مشتری، سیاست‌های مالی، بررسی فنی ، فناوری ، ظرفیت، سازگاری، سیاست‌های منابع انسانی، فرهنگ، چشم‌انداز، وفاداری مشتری و زیرساخت‌ها اختصاص یافته است؟

·        كاركنان، آیا تیم شما به اندازه کافی نیرومند و كارآمد خواهد بود تا بتواند مشتریان برتر را راهنمایی کند و مشتری‌های برتر بیش‌تری را در صورت مستقل ماندن یا ادغام شدن، جذب کند؟ و چه هزینه‌های جدیدی لازم خواهد بود؟ آیا اعضای تیم شما با انجام ادغام احساس امنیت بیش‌تری خواهند کرد یا آسیب‌پذیری بیش‌تر؟ آیا ادغام مؤسسات برای حفظ و جذب استعدادهای برتر، قدرت جاذبه‌ی بیش‌تری ایجاد می‌کند؟

·        وضعیت مالی، بهترین روش برای حفظ درآمد چیست؟ چه راه‌كاری به بهترین وجه از سرمایه محافظت می‌کند و چه چیزی نرخ بازگشت سرمایه‌ی مناسب را به ارمغان می آورد؟ آیا قواعد تصمیم‌گیری مناسبی برای تصمیم‌گیری مالی وجود خواهد داشت و چه میزان جریان‌های ورودی معنادار است؟

·        چشم‌انداز،آیا ادغام صرفاً نگرانی‌های مالی کوتاه‌مدت را برطرف می‌کند، یا چشم‌انداز بلندمدت ادغام هم رضایت‌بخش است؟ آیا طرفین فرصت را به‌طور مشابه تعریف می‌کنند؟ آیا طرفین برای اجرای برنامه درست عمل می‌كنند؟

ادغام در زمان کرونا و استفاده از استعدادها، دانش، سرمایه، اعتبار و ارتباطات مؤسسات دیگر نگرانی در مورد چالش‌های متوالی را از بین نمی‌برد. نیاز به پرورش استعداد، كسب دانش‌های روز و ارتقای سیستم جبران خدمات همچنان احساس می‌شود. اما پارامترهای ذكر شده برای انتخاب شریک مناسب بسیار مهم‌تر است. تنها آموختن از تجربیات ناشی از كووید 19 برای یافتن راه‌های تقویت مؤسسه كافی نیست. روش‌هایی را برای کشف گزینه‌ها پیدا کنید و بر ریسك و پاداش انجام معامله تاكید كنید. مؤسسات حسابرسی به دلایل زیادی جزء كسب‌وكارهای اساسی محسوب می‌شوند. با نگاه كردن به شرایط مؤسسه‌ و آینده‌ی خود به‌عنوان گام ضروری نخست شروع کنید و برای اطمینان از پایداری و اضافه كردن شریك جدید به مجموعه‌ی خود گام‌های صحیح بعدی را بردارید.

_____________

www.accountingtoday.com

_____________

تصاویر
  • کرونا و فرصت‌های ادغام مؤسسات حسابرسی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری