حسابرسی داخلی پس از کرونا
 

حسابرسی داخلی پس از کرونا

چهارشنبه، 17 اردیبهشت 1399 | Article Rating
______________
🔸بنگاه‌های اقتصادی در زمان شیوع کرونا چه وضعیتی دارند؟ شیوع پرسرعت كووید 19 ریسك‌های انسانی و مالی زیادی در پی دارد و علاوه بر آن دارای ریسك‌های عملیاتی برای كسب‌وكارهای تجاری و ذی‌نفعان آنان است و در كل به چالش مهیبی برای جامعه تبدیل شده است. اما این پایان ماجرا نیست، افزایش تعداد اختلالات غیرمنتظره و پیچیده بر عملكرد بنگاه‌ها اثرگذار خواهد بود. بنگاه‌ها برای ادامه‌ی عملیات تجاری روش‌های جایگزین را به كار می‌گیرند و این موضوع حوزه‌های ریسك واحد تجاری را نسبت به گذشته تغییر می‌دهد. دولت‌ها و بنگاه‌ها تلاش می‌كنند تا از طریق محدود كردن اجتماعات، سفرها و اجبار برای كار در منزل، كووید 19 را مهار كنند. حسابرسی‌های برنامه‌ریزی شده و بازدیدهای حضوری را نمی‌توان مطابق با برنامه‌های از پیش تعیین شده اجرا کرد. 
🔸با این حال حسابرسی داخلی باید در صحنه بماند و به ریسك‌های بااهمیتی كه در این مسیر وجود دارد، پاسخ بدهد. در این راه، سازگاری حسابرسی داخلی با عدم اطمینان‌ها بسیار اهمیت دارد. ارزیابی ریسك‌ها‌ و اولویت بندی مجدد فعالیت‌های حسابرسی، انعطاف‌پذیری در رویه‌های حسابرسی از طریق ابزارهای اشتراك كار و كار از راه دور، افزایش اتكا به فناوری‌ها از طریق تبدیل حسابرسی‌های میدانی به بررسی‌های مبتنی بر تحلیل، استفاده از اهرم اشخاص ثالث برای پشتیبانی از فناوری‌ها، حوزه‌های تحت تأثیر و مواردی كه در معرض ریسك‌های نوظهور قرار دارند، فعالیت و نوآوری در زمینه‌ی مشاوره همچون معرفی محرك‌های تداوم فعالیت كسب‌وكار و توصیه برای ایجاد كمیته‌های پاسخ به بحران، به‌كارگیری مجدد اعضای تیم حسابرسی برای پشتیبانی از تلاش‌های واحد تجاری در راستای تداوم فعالیت در شرایط بحران،  استفاده از منابع جایگزین (مانند تصویربرداری)  برای كسب شواهد به جای اجرای رویه‌های حسابرسی در محل، همگی از فعالیت‌هایی هستند كه حسابرسی داخلی برای سازگار شدن با عدم اطمینان‌ها باید در پیش بگیرد. 
🔸منابع حسابرسان داخلی برای پشتیبانی مستقیم از بنگاه‌های اقتصادی در زمان شیوع كرونا به سه گروه، زمان حال، آینده‌ی نزدیك و آینده‌ی دور تقسیم می‌شود:
✔️حال) منابع حسابرسی داخلی به منظور پشتیبانی مستقیم از بنگاه‌های اقتصادی در شناسایی آسیب پذیری‌ها و ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای در مورد حوزه‌های در معرض ریسك در زمان بحران عبارتند از، مدیریت بحران،  برنامه‌ریزی تداوم فعالیت، کار از خانه، امنیت سایبری، اثربخشی فناوری، بهبود زندگی كاركنان، امنیت مشتری، اثربخشی زنجیره‌ی تامین، مدیریت سرمایه‌ی در گردش، حفاظت از نام تجاری.
✔️آینده‌ی نزدیك) كار حسابرسی داخلی با تمرکز بر روی بازیافت هزینه‌ها و کم‌ترین میزان اختلال در فعالیت‌های تجاری، از طریق حسابرسی از راه دور و انجام روش‌های مبتنی بر تحلیل ادامه می‌یابد. از جمله خدماتی كه در این مرحله انجام می‌شود، مدیریت وجوه نقد و ارزیابی طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌ای است.
✔️آینده‌ی دور) تمركز وظایف حسابرسی داخلی بر روی ریسك‌های بااهمیت و افزایش توانمندی‌ها از طریق فناوری‌ها و به كارگیری منابع عمیق مهارت‌های بنگاه اقتصادی است. همچون ارزیابی ریسک‌های به روز شده، رویكرد حسابرسی پویا، حسابرسی داده محور، حسابرسی مبتنی بر فناوری، حسابرسی‌های با تأثیرگذاری بالا. 
____________
👉https://dl.theiia.org/
____________
تصاویر
  • حسابرسی داخلی پس از کرونا
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری