شماره: 8631
1401/04/30
تقلب گسترده‌ی کارکنان بیگ فور در آزمون‌های الزامی برای حسابداران رسمی
تقلب گسترده‌ی کارکنان بیگ فور در آزمون‌های الزامی برای حسابداران رسمی

 

به‌دنبال گزارش‌هایی مبنی بر تقلب کارکنان چهار مؤسسه‌ی بزرگ حسابرسی موسوم به «بیگ فور» در آزمون‌های الزامی که برای حسابداران رسمی ایالات متحده‌ی آمریکا، کانادا و استرالیا برگزار می‌شود، نهاد ناظر بر صنعت حسابرسی انگلستان از مؤسسات و نهادهای حرفه‌ای درخواست کرد تا اطمینان حاصل کنند تقلب در آزمون‌هایی که در انگلستان برگزار می‌شود، رخ نمی‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران به نقل از «اکانتنسی ایج»، شورای گزارشگری مالی انگلستان هفته‌ی گذشته به رؤسای مؤسسات بزرگ حسابرسی انگلستان هشدار داد تا درباره‌ی این رویدادها و تأثیر بالقوه‌ی آن‌ها بر مؤسسات حسابرسی انگلستان، عمیقاً نگران باشند. سارا راپسون، مدیر بخش نظارت شورای گزارشگری مالی، در این‌باره اذعان کرد، با توجه به شدت و ماهیت تکراری این مسائل، ما تصمیم گرفتیم که اطمینان حاصل کنیم درک عمیقی از کنترل‌هایی که برای کاهش این ریسک‌ها اعمال می‌شود، وجود دارد. این مداخله پس از چندین رسوایی به دلیل تقلب در آزمون‌های برگزار شده، انجام شد که به موجب آن جریمه‌های هنگفتی برای ارنست اند یانگ آمریکا، پرایس واترهاوس کوپرز کانادا و کی پی ام جی استرالیا صادر شد.

در ماه ژوئن، پس از این‌که کارکنان ارنست اند یانگ آمریکا درآزمون‌های اخلاقی الزامی برای دریافت و تمدید مجوزهای حسابدار رسمی (CPA) تقلب کردند، این مؤسسه 100 میلیون دلار جریمه شد. این اقدام موجب نقض اعتماد توسط حسابرسانی است که خود مسئولیت رسیدگی به بسیاری از شرکت‌های دارای منافع عام کشور را به عهده دارد. ابعاد این تقلب بسیار گسترده است چراکه افراد حرفه‌ای که خود در برابر تقلب مشتریان‌شان مسئول هستند، در آزمون‌های اخلاق تقلب کردند.

در ماه فوریه نیز، پرایس واترهاوس کانادا توسط نهاد ناظر بیش از 900 هزار دلار به دلیل تقلب 1100 نفر از حسابرسانش درآزمون‌های برگزار شده جریمه شد. به همین ترتیب، کی پی ام جی استرالیا در سپتامبر 2021 به دلیل تقلب حسابرسانش 450 هزار دلار جریمه شد.

شورای گزارشگری مالی از مؤسسات و نهادهای حرفه‌ای خواسته است که به‌طور رسمی کنترل‌های پیشگیرانه و کشف‌کننده‌ای را تعیین کنند تا اطمینان حاصل شود رویدادهای مشابه در انگلستان اتفاق نمی‌افتد. بر همین اساس، از مؤسسات خواسته شد تا تدابیری را که قبلاً برای جلوگیری و کشف تقلب توسط کارکنان، در رویه‌های عمل خود به کار می‌گرفتند، برجسته کنند و اطلاعات مربوط به ارزیابی‌های داخلی که توسط متخصصان‌شان در طول عملکرد حرفه‌ای‌شان انجام می‌شود، و همچنین ارزیابی‌هایی که از سوی نهادهای حرفه‌ای صنعت مانند انجمن حسابداران خبره‌ی انگلستان و ولز و انجمن حسابداران خبره انجام می‌گیرد را به شورای گزارشگری مالی اعلام نمایند.

حق انتشار محفوظ است ©