شماره: 8157
1400/08/25
تمدید مهلت ارائه گزارش‌های حسابرسی / غلامحسین دوانی
تمدید مهلت ارائه گزارش‌های حسابرسی / غلامحسین دوانی

 

 

مختصات جامعه حسابداری در سال 1399 شامل حدود 1.5 میلیون نفر شاعل و 450 هزار دانشجوی رشته حسابداری، دوهزارو 688 نفر حسابدار رسمی با حداقل 15 سال سابقه کار «40 هزار سال سابقه» و درآمدی حدود 11.900 میلیارد ریال با اشتغال حدود 10 هزار نفر در 251 مؤسسه حسابرسی بوده است.

به استناد اصلاحیه قانون تجارت مصوب 1347، مهلت قانونی تشکیل مجمع عمومی عادی سالانه طبق قانون تجارت حداکثر چهار ماه پس از پایان سال مالی شرکت است. دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، سایت رسمی سازمان بورس یا سایت شرکت به عمل آید. فاصله بین نشر آگهی و تاریخ تشکیل مجمع حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز است. از طرف دیگر ماده 272 قانون مالیات‌های مستقیم اشعار دارد که سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است تا پایان دی‌ماه هر سال نسبت به اعلام آن گروه یا گروه‌هایی از اشخاص حقیقی و حقوقی که علاوه بر شرکت‌های موضوع بندهای (الف) و (د) ماده‌واحده قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به‌‌عنوان حسابدار رسمی مصوب سال 1372 بر اساس نوع یا حجم فعالیت آنها ملزم به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده توسط سازمان حسابرسی یا مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران همراه با اظهارنامه مالیاتی یا حداکثر ظرف مدت سه ‌ماه پس از مهلت انقضای ارائه اظهارنامه است، از طریق مقتضی (درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار یا سامانه الکترونیکی مربوط) به اطلاع این گروه از اشخاص برساند. علاوه بر آن سازمان یادشده می‌تواند اشخاص حقیقی و حقوقی معینی را به صورت موردی مشمول حکم این ماده کند که در این‌ صورت موضوع شمول اشخاص یادشده باید با ابلاغ کتبی تا پایان دی‌ماه هر سال به آگاهی آنها برسد. اشخاص حقیقی و حقوقی مزبور که سال مالی آنها بعد از اعلام سازمان یادشده آغاز می‌شود، مشمول حکم این ماده خواهند بود. در صورت ارائه‌نکردن گزارش حسابرسی مالی موضوع این ماده در مهلت مقرر، علاوه بر تعلق جریمه معادل 20 درصد (20%) مالیات متعلق، درآمد مشمول مالیات آنها طبق مقررات این قانون از طریق رسیدگی تعیین خواهد شد.

در دو سال گذشته به علت محدودیت‌های کرونایی و بر اساس مصوبات ستاد کرونا، مهلت تشکیل مجامع عمومی، تسلیم اظهارنامه مالیاتی و گزارش حسابرسی و به تبع آن سایر مهلت‌های رسیدگی مالیاتی نیز تمدید شده اما برای ارائه گزارش حسابرسی عملکرد سال 1399 موضوع ماده 272 فوق‌الذکر علی‌رغم تمدید مهلت اظهارنامه مالیاتی هنوز مصوبه خاصی صادر نشده است. واقعیت این است که حسابداران رسمی و کارکنان شاغل در مؤسسات حسابرسی هم نظیر سایر آحاد شهروندان گرفتار مصائب کرونایی بوده و فشار مضاعف کاری بسیاری مؤسسات حسابرسی را تحت‌الشعاع قرار داده است. 

در همین رابطه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوری به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی و جامعه حسابداران رسمی ایران نماینده و سخنگوی حسابرسان کشور در نامه‌های مکتوب اخیرا خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار تمدید مهلت ارائه گزارش‌های حسابرسی تا پایان دی‌ماه 1400 از طریق مصوبه ستاد کرونا شده‌اند. بدون شک حسابداران ایران و حسابرسان و همکاران آنها در بحبوبه مصائب کرونا به‌عنوان کادر سلامت مالی تلاش کردند با ارائه به‌موقع گزارش‌ها و پرداخت حقوق جامعه کار و تولید، به‌ویژه کارکنان کادر سلامت و درمان مانع ایجاد مشکلات بعدی شوند؛ بنابراین شایسته و بایسته است دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی که بیشترین بهره‌مندی از خدمات حسابداری و حسابرسی را می‌برند، موقعیت و مشکلات جامعه حسابداران رسمی را در این برهه دریابند و با تمدید مهلت ارائه گزارش‌های حسابرسی که در حال حاضر عمدتا مشمول کسب‌وکارهای متوسط و کوچک می‌شود (زیرا گزارش‌های حسابرسی شرکت‌های بورسی در موعد مقرر صادر و منتشر هم شده است)، علاوه بر همراهی جامعه حسابداران کشور، فعالان اقتصادی را نیز مورد حمایت قراردهند. توصیه می‌شود در این‌گونه مواقع که ستاد کرونا یا هر مرجع دیگری مهلت‌های قانونی مالیات یا قانون تجارت را تمدید می‌کنند، توجه کنند که عمده این مهلت‌ها زنجیروار به ‌هم ‌پیوسته است؛ لذا همه مواعد تمدید و تصریح شوند تا ستاد کرونا یا مراجع قانونی ناچار نباشند برای یک موضوع زنجیره‌ای، چندین مصوبه صادر کنند.

به نقل از روزنامه‌ی شرق، 25 آبان 1400

حق انتشار محفوظ است ©