X
تجدیدنظر در تعریف تیم حسابرسی: استاندارد بین‌المللی حسابرسی شماره‌ی 220
 

تجدیدنظر در تعریف تیم حسابرسی: استاندارد بین‌المللی حسابرسی شماره‌ی 220

هیأت استانداردهای بین‌المللی حسابرسی و اطمینان‌بخشی به‌عنوان بخشی از پروژه‌ی مدیریت کیفیت خود، با هدف بهبود مدیریت کیفیت در سطح مؤسسه و در سطح هر کار حسابرسی، تعریف تیم حسابرسی را به‌روزرسانی کرد.
ﺳﻪشنبه، 20 اردیبهشت 1401 | Article Rating

 

____________________

هیأت استانداردهای بین‌المللی حسابرسی و اطمینان‌بخشی به‌عنوان بخشی از پروژه‌ی مدیریت کیفیت خود، با هدف بهبود مدیریت کیفیت در سطح مؤسسه و در سطح هر کار حسابرسی، تعریف تیم حسابرسی را به‌روزرسانی کرد. نسخه‌ی تجدیدنظرشده‌ی استاندارد شماره‌ی 220 با ارائه‌ی تعریفی روشن از تیم حسابرسی، به استفاده‎‌‌کنندگان کمک می‌کند تا تیم‌های حسابرسی را که ممکن است به روش‌های مختلف سازماندهی شوند یا در مکان‌های مختلف مشغول به کار باشند یا بر اساس فعالیتی که در حال اجرای آن هستند، شناسایی کنند. تعریف جدید تیم حسابرسی عبارت است از:

کلیه‌ی شرکا و کارکنانی که کار حسابرسی را انجام می‌دهند، و سایر افرادی که رویه‌های حسابرسی را در کار رسیدگی اجرا می‌کنند، به استثنای کارشناس خارجی حسابرس و حسابرسان داخلی که به‌طور مستقیم در کار رسیدگی مشارکت می‌کنند.

تأثیر این تغییر چیست؟ بر اساس استاندارد تجدیدنظر شده، اکنون می‌توان تشخیص داد تیم‌های حسابرسی ممکن است به روش های مختلفی سازماندهی شوند، از جمله قرار گرفتن در کنار هم یا در مکان‌های مختلف جغرافیایی، یا سازماندهی بر اساس فعالیتی که انجام می‌دهند. به‌طور خاص تعریف جدید مشخص می‌نماید که:

  • تیم حسابرسی می‌تواند شامل افرادی از مؤسسات دیگر باشد، حتی اگر آن مؤسسه ‌در شبکه‌ی مؤسسه‌ی حسابرسی اصلی نباشد (مثلاً برای انجام رویه‌های خاص، مانند بازرسی دارایی‌های ثابت فیزیکی در یک مکان دور یا انجام شمارش فیزیکی موجودی‌ها).
  • تیم حسابرسی می‌تواند شامل افرادی از یک مرکز ارائه‌ی خدمات (به‌عنوان مثال برای انجام مراحل دریافت تأییدیه‌ی برون سازمانی)، یا یک ارائه دهنده‌ی خدمات باشد. مرکز ارائه‌ی خدمات ممکن است بخشی از همان مؤسسه یا از مؤسسه‌ی دیگری در شبکه‌ی مؤسسه‌ی حسابرسی اصلی باشد.
  • در حسابرسی گروه، حسابرسان زیرمجموعه ممکن است از مؤسسه‌ی اصلی، مؤسسه‌ای در شبکه‌ی مؤسسه‌ی اصلی یا مؤسسه‌ای خارج از شبکه‌ی مؤسسه‌ی اصلی باشد.

اگرچه مانند تعریف قبلی، تیم حسابرسی شامل کارشناس خارجی حسابرس و حسابرسان داخلی نمی‌شود که مستقیماً در کار کمک می‌کنند. این امر به این دلیل است که تیم حسابرسی مسئولیت اجرای روش‌های حسابرسی در زمینه‌ی کار کارشناسان خارجی و حسابرسان داخلی را بر عهده دارند که به‌طور مستقیم در کار کمک می‌کنند.

گفتنی است که استاندارد بین‌المللی شماره‌ی 620 افراد یا سازمان‌هایی را که دارای تخصص در حسابداری یا حسابرسی هستند از تعریف کارشناس حسابرس مستثنی می‌کند. افراد دارای تخصص در زمینه‌ی تخصصی حسابداری یا حسابرسی که رویه‌های حسابرسی را در کار حسابرسی انجام می‌دهند، عضو آن کار هستند.

 

www.iaasb.org ، 2 می 2022

تصاویر
  • تجدیدنظر در تعریف تیم حسابرسی: استاندارد بین‌المللی حسابرسی شماره‌ی 220
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری