قوانین و مقررات > پرسش و پاسخ > پرسش و پاسخ های مالیاتی

چهار شنبه 6 بهمن 1395

 پرسش و پاسخ های مالیاتی حداقل

 فهرست سوالات همايش مالياتي

پرسشهای مالياتی اعضا که درهمایش مالیاتی مورخ 15/10/1384 مطرح شده بود ، در کارگروه

مالیاتی بررسی و بشرح زیر اعلام نطر گردیده است . بدیهی است نظر کارشناسی مزبور  ممکن

است در  مواردی با نظر  اجرائی سازمان امور مالیاتی منطبق نباشد



مرجع متخصصین دی ان ان http://dnnexpert.net


  
 پرسش و پاسخ های مالیاتی حداقل
اجاره املاک و مستقلات | انحلال | پیمانکاری | تحریر دفاتر قانونی و اظهارنامه مالیاتی | تجدید ارزیابی دارایی های ثابت | تکلیفی | تجمیع عوارض | حقوق، دستمزد، پاداش و بازخرید خدمت | حسابدار رسمی | دفاتر حقوقی،وکلا و کارشناسان | سود و کارمزد بانکی | شرکت های تعاونی | هزینه های قابل قبول و استهلاکات | سایر
 
نمایش بصورت تک صفحه ای

سوال شماره 1

در صورتی که یک واحد مسکونی در تهران بیش از 150متر مربع مساحت داشته  باشد آیا مازاد مساحت مشمول مالیات است یا کل ملک؟

ج – با توجه به دستورالعمل هاي صادره توسط سازمان امور مالياتي كشور در مواردي كه ملك مسكوني در تهران بيش از 150 متر مربع بناي مفيد باشد در اين صورت تا سقف 150 مترمربع از ماليات معاف و مازاد مشمول ماليات خواهد بود.

 

سوال شماره 2

در صورتی که مالک  دارای چند ملک بطور مثال 100 متر 80 متر و 150 متری در شهرستان باشد معافیت  مسکونی چگونه محاسبه می‌شود؟

ج – چون حد نصاب معافيت املاك مسكوني براي هر شخص در شهرهاي ديگر غير از تهران براي يك يا چند واحد حداكثر تا 200 مترمربع مي باشد بنابراين اين مالك مي تواند از مجموع متراژ مورد سوال تا 200 مترمربع به انتخاب خود از معافيت مالياتي استفاده نموده و نسبت به مازاد ماليات متعلق را پرداخت نمايد.

 

سوال شماره 3

آیا واحدهای مسکونی که مورد استفاده تجاری یا اداری است مشمول معافیت مالیات تا 150 متر مساحت می‌باشد؟

ج – بر اساس دستورالعمل هاي صادره از سوي سازمان امور مالياتي فقط واحدهاي مسكوني كه مورد استفاده مسكوني مي باشند مشمول معافيت هستند.

 

سوال شماره 4

در آمد حاصل از  اجاره دارائی های ثابت شرکتها چگونه محاسبه مي­گردد؟

ج- 1- در صورتي كه دارايي ثابت ملك باشد 75 درصد درآمد اجاره طبق مقررات بخش املاك درآمد مشمول ماليات تلقي و به نرخ مشخص براي اشخاص حقوقي مشمول ماليات خواهد بود.

2- در صورتي كه دارايي ثابت مورد اجاره ملك نباشد اجاره دريافتي در درآمدهاي شركت لحاظ خواهد شد و استهلاك اين دارايي ها طبق مقررات مربوط محاسبه مي گردد. چنانچه اين دارايي ها جزء دارايي هاي مذكور در ماده 104 قانون ماليات هاي مستقيم باشد اجاره كننده در صورتي كه داراي شخصيت حقوقي باشد بايد در موقع پرداخت اجاره 5 درصد علي الحساب موضوع ماده مذكور را كسر و ظرف مدت تعيين شده به حساب تعيين شده توسط سازمان امور مالياتي واريز نمايند.

 

سوال شماره 5

در صورت عدم پرداخت مالیات نقل و انتقال املاک اشخاص حقوقی در زمان معامله ،برخورد سازمان امورمالیاتی هنگام رسیدگی به دفاتر چگونه است؟

ج – در اين گونه موارد سازمان امور مالياتي نسبت به وصول ماليات و جرايم متعلق طبق مقررات مزبور اقدام خواهد نمود.

 

سوال شماره 6

آیا درآمد اجاره زمین کشاورزی مشمول معافیت است؟

ج – درآمد اجاره املاك كشاورزي طبق مقررات بخش املاك مشمول ماليات مي باشد.

 

سوال شماره 7

در قراردادهای اجاره املاك که حسابرس به ارزش معاملاتی دسترسی ندارد مالیات مربوط چگونه محاسبه مي گردد؟

ج- در اجراي تبصره 2 ماده 54 قانون مالياتهاي مستقيم ارزش اجاره املاك تعيين و ابلاغ مي گردد بنابراين ارزش اجاره ملك در دستگاه مالياتي وجود دارد كه حسابدار رسمي بايستي به آن دسترسي و طبق مقررات مربوط عمل كند.


اجاره املاک و مستقلات | صفحه 1 از 14 | انحلال

  
صفحه اصلی  |  درباره جامعه  |  اخبار  |  امور اعضا  |  آموزش  |  نظارت حرفه ای  |  قوانین و مقررات  |  روابط عمومی
Copyright 2014 by Iranian Association of Certified Public Accountants - IACPA
توسعه یافته توسط مرجع متخصصین دی ان ان http://dnnexpert.net