X
بیست و هشتمین جلسه‌ی شورای عالی هفتم برگزار شد
 

بیست و هشتمین جلسه‌ی شورای عالی هفتم برگزار شد

پنجشنبه، 30 بهمن 1399 | Article Rating

____

سه‌شنبه 28 بهمن‌ماه جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران میزبان بیست‌وهشتمین جلسه‌ی شورای عالی هفتم بود. در ابتدای جلسه، دکتر سعید جمشیدی‌فرد، رئیس شورا، ضمن خیرمقدم و اعلام رسمیت جلسه، قبل از هر چیز از مشارکت حضوری و مجازی اعضای گرانقدر جامعه در مجمع عمومی سالیانه و تصویب گزارش شورای عالی تشکر و قدردانی کرد. همچنین ایشان ضمن تشکر و قدرانی از شورای فرهنگ عمومی کشور بابت تصویب روز پانزدهم آذرماه به‌عنوان روز حسابدار در تقویم رسمی کشور از پیگیری‌های ویژه‌ی هیأت مدیره‌ی جامعه برای اخذ موافقت شورای یادشده و تحقق خواست ديرينه اعضا و حسابداران سپاسگزاری کرد و درج روز حسابدار در تقویم رسمی کشور را به تمامی جامعه‌ی حرفه‌ای حسابداری و حسابرسی کشور تبریک گفت. ایشان در ادامه از هیأت مدیره خواست در پي اقدام مثبت اخير براي ترميم حق الزحمه حسابرسي، در زمینه‌ی اصلاح و اخذ مصوبه‌ ای پايدارتر از طريق تدوين دستورالعمل تعیین حق‌الزحمه، پیگیری‌های مقتضی را به‌جد دنبال کرده و گزارش آن را به شورای عالی ارایه کند.

نخستین دستور جلسه، گزارش روند بازنگری دستورالعمل مبارزه با پول‌شویی توسط حسابرسان بود که با حضور آقای قدرت‌اله اسماعیلی عضو محترم هیأت عامل سازمان حسابرسی مطرح شد. از آن‌جا که در اجرای ماده‌ی 33 دستورالعمل یادشده، درج بند مبارزه با پول‌شویی در گزارش حسابرسی تبعات متعددی برای حرفه و بنگاه های اقتصادی داشته، یکی از معضلات و چالش‌های مؤسسات حسابرسی با صاحب‌کاران خود در رعایت این مصوبه بوده است. در این جلسه، پس از اظهار نظر اعضای شورای عالی درباره‌ی عدم تناسب مسئوليت و اختيارات و امكانات در تكاليف مقرر فعلي و در ارتباط با مفاد دستورالعمل یادشده، ضمن تقدیر و تشکر از همراهی سازمان حسابرسی در این خصوص، در تدوين پیش‌نویس دستورالعمل مربوط توجه به نكاتي چون حذف درج بند جداگانه از این بابت در گزارش حسابرسی و ارسال سامانه‌ای موارد مقرر به مرکز اطلاعات مالی و تعامل با ساير مراجع جهت درك مشترك بين انان در مقررات گذاري بمنظور كاهش فاصله انتظارات مورد تاكيد قرار گرفت.

دستورجلسه بعدی ارایه‌ی گزارش فعالیت نمایندگان جامعه در هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی بود. در این زمینه، اعضای شورای عالی دیدگاه های خود را در محورها و ابعاد مختلف گزارش مطروحه بیان نمودند. استفاده‌ی حداکثری از این ظرفیت و جلوگیری از آسیب های احتمالی آن به حرفه محورهای کلیدی مباحث بود. در این زمینه، مقرر شد انتخاب نمایندگان، پایش عملکرد، چرخش نمایندگان، تخلفات احتمالی و آموزش حرفه‌ای بر اساس ضوابط روشن و مدون صورت گیرد.

دستورجلسه‌ی پایانی طرح بودجه 1400 جامعه بود. پس از طرح نظرات اعضای شورا در این زمینه، مقرر شد نظر به این‌که مرجع تصویب بودجه وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی است، بر اساس ضوابط مربوط اقدام مقتضی صورت پذیرد.

تصاویر
  • بیست و هشتمین جلسه‌ی شورای عالی هفتم برگزار شد
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری