X
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 04 آذر 1399
تحول جهانی در آزمون‌های حسابدار رسمی

  تحول جهانی در آزمون‌های حسابدار رسمی

امتیاز: Article Rating

_________

تأکید بر درک فرآیندهای کسب‌وکار و تحلیل داده‌ها روبه‌گسترش است و این موضوع سبب شده تا آزمون حسابدار رسمی در سطح بین‌المللی به شكل جدیدی طراحی شود.

آزمون حسابدار رسمی در شكل جدید خود، نتیجه‌ی تحلیل عملی جامعی است که توسط انجمن حسابداران رسمی در امریکا AICPA انجام شده است که نظرات جامعه‌ی حرفه‌ای همچون كارشناسان، نهادهای ناظر و سایر افراد را در برگرفته است. تاكنون 180 بازخورد پیرامون آزمون جدید پیشنهادی دریافت شده است.

باری برکوویتز، CPA و عضو هیأت مدیره‌ی AICPA در این باره اذعان كرد، تجزیه و تحلیل رویه‌ی عمل همیشه به شكل دوره‌ای ضروری است، زیرا آزمون باید متناسب با تغییرات حرفه باشد و از این موضوع اطمینان حاصل شود آن‌چه حسابدار رسمی تازه‌وارد به حرفه باید بداند، با آزمون مطابقت دارد.

آزمون از اول ژوئیه 2021 در شكل جدید خود برگزار می‌شود و قالب آزمون تغییر نمی‌کند. داوطلبان هنوز به مدت چهار ساعت در مباحث حسابرسی و اطمینان بخشی (AUD)؛ محیط کسب‌وکار و مفاهیم (BEC)؛ حسابداری و گزارشگری مالی (FAR)؛ و مقررات (REG) مورد آزمون قرار می‌گیرند.

بیش‌تر این تغییرات بر بخش‌های AUD و BEC تأثیر می‌گذارد. تغییرات در چهار حوزه‌ی خاص به صورت گروهی انجام شده است:

فرآیندهای کسب‌وکار

در این بخش دانش و مهارت داوطلبان برای درك فرآیندهای كسب و كار از ابتدا تا انتها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، از جمله جنبه‌های شناسایی ریسک‌ها و کنترل‌های داخلی.

در بخش AUD، ملاحظات سیستم‌های فناوری اطلاعات، برنامه‌ها و کنترل‌ها گسترش می‌یابد و وظایف مربوط به ارزیابی کامل بودن و صحت داده‌ها که به عنوان شواهد حسابرسی استفاده می‌شوند، اضافه می‌شود. در BEC، ارزیابی تاثیر فرآیندهای تجاری بر راهبری و طراحی کنترل‌های داخلی، از جمله کنترل‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و برنامه‌های کاربردی متمرکز می‌شود.

آدری کاچر، CPA و شریک مؤسسه خدمات مشاوره‌ی رابین براون و عضو سابق شورای امتحانات AICPA در این خصوص بیان كرد، آزمون در بخش درک فرآیندهای كسب و كار، این موضوع را ارزیابی می‌كند كه حسابرسان چگونه به کنترل‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات اعتماد می‌کنند و همچنین چگونه از فناوری در حسابرسی استفاده می‌کنند. آزمون جدید بر مهارت‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها، اتوماسیون سازی فرآیند، ریسك‌ها و کنترل‌های سطح معامله تاکید می‌کند.

تمرکز روی داده‌ها

مفاد آزمون جدید بر روی الزام به برخورداری از ذهنیت دیجیتالی و داده‌محور و استفاده از تحلیل داده‌ها متمرکز شده است.

موارد اضافی در بخش AUD آزمون، شامل روش‌هایی برای كسب شواهد و مهارت شبیه‌سازی مبتنی بر وظیفه و دربرگیرنده‌ی دانش داده‌های پایه و تفسیر نتایج روش‌های تحلیلی است. موارد اضافی در بخش BEC بر مدیریت داده‌ها و روابط، شامل وظایف مربوط به راهبری داده‌ها، استخراج، تبدیل و بارگذاری داده‌ها و درک قابلیت‌ها و کاربردهای تجسم كردن، متمرکز خواهد بود.

گزارش SOC

مطالب موجود در طرح‌ آزمون جدید نشان‌دهنده‌ی افزایش اهمیت اعتماد به گزارش‌های سیستم‌ کنترلی سازمان (SOC) و اهمیت آن‌ها برای حسابداران رسمی تازه پذیرفته شده است.

کاچر معتقد است اهمیت اعتماد به گزارش‌های سیستم كنترلی سازمان برای حسابرسان و مدیران مالی به ویژه حسابداران تازه پذیرفته شده كه در مراحل اولیه‌ی كار حرفه‌ای خود هستند بسیار بالاست.

حذف مواد کم‌تر مرتبط

برخی از موضوعاتی که قبلاً در آزمون حسابدار رسمی مورد ارزیابی قرار می‌گرفته دیگر ارزیابی نمی‌شود. به عنوان مثال دیگر از داوطلبان در مورد تفاوت بین IFRS و U.S.GAPP پرسش نمی‌شود. موضوع مالیات و املاک و مستغلات نیز در طرح جدید حذف شد.

تصمیم گیری در مورد انتخاب مفاد آزمون یک چالش دشوار بود، و لازم بود که آزمون را روی موضوعات مهم‌تری متمرکز کنیم که CPAهای تازه مجوزگرفته برای محافظت از منافع عمومی باید بدانند. پیش‌بینی‌هایی مبنی بر این كه IFRS به مبنای گزارشگری مالی در ایالات متحده تبدیل می‌شود، عملی نشده است و در نتیجه IFRS موضوعی است که CPAهای تازه مجوزگرفته اغلب با آن روبرو نمی‌شوند.

برکوویتز در این باره گفت، در عین حال، مالیات و برنامه‌ریزی حوزه‌ای کاملاً تخصصی است که تعداد کمی از CPAهای دارای مجوز به شکل بسیار جزئی با آن کار می‌کنند.

موضوع چالش برانگیز دیگری كه پس از مباحثه‌های بسیار همچنان در طرح باقی خواهد ماند، حسابداری دولتی است. در پاسخ به این سوال کرد که آیا حسابداری دولتی باید در امتحان باشد یا خیر ؟

حدود 90٪ از 180 نظر جمع آوری شده، خواستار حفظ این بخش در آزمون بودند و اکثریت قریب به اتفاق مخالف حذف حسابداری ایالت‌ها و دولت‌ها محلی از آزمون بودند. در نتیجه، مواد حسابداری دولتی بدون تغییر در طرح آزمون جدید باقی خواهد ماند.

جو ماسلوت، CPA و مدیر ارشد فنی AICPA، در این خصوص خاطر نشان كرد، با توجه به میزان بازخورد منفی دریافتی، ما تصمیم گرفتیم در این زمان از این تغییرات چشم‌پوشی كنیم.

فناوری کانون تمرکز است

بسیاری از تغییرات در آزمون بر اندازه‌گیری توانایی CPAها برای کار با فناوری متمرکز است، که یکی از عناصر بااهمیت فزاینده در این حرفه است.

کاچر اذعان می‌كند دانش و مهارت فناوری برای حسابداران رسمی  تازه‌وارد به حرفه ضروری است، زیرا به منافع عمومی کمک می‌کند. عموم مردم برای محافظت از منافع مالی خود به ما اعتماد می‌كنند، كه این موضوع نشان دهنده‌ی وابستگی آن‌ها به حسابداران رسمی است.

شناخت فرآیندهای کسب‌وکار مستلزم آشنایی با سیستم‌ها و کنترل‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات است که در این فرآیندها استفاده می‌شود. فناوری در دانش تجزیه و تحلیل داده‌ها، ذهنیت دیجیتال و داده محور و همچنین آشنایی با گزارش‌های سیستم‌ کنترلی سازمان گنجانیده شده است.

کاچر معتقد است حسابداران رسمی جوان با دانش و مهارت‌های مبتنی بر فناوری موفق خواهند بود.

تکامل و آینده‌ی CPA

این تغییرات جدا از تغییراتی است که در آینده با اجرای مدل ارائه‌ی جدید گواهی حسابدار رسمی ایجاد خواهد شد. AICPA و انجمن ملی هیأت‌های حسابداری ایالتی با ایجاد مدل جدید، داوطلبان گواهی حسابدار رسمی را ملزم می‌كند تا مهارت های اصلی حسابداری، حسابرسی، مالیات و فناوری را به دست آورند، به علاوه دانش عمیق‌تری را در یکی از سه حوزه‌ی تخصصی زیر كسب نمایند:

انطباق و برنامه‌ریزی مالیاتی؛

تجزیه و تحلیل تجاری و گزارشگری ؛

سیستم‌های اطلاعاتی و کنترل‌ها.

هر داوطلب موفق، فارغ از این‌که كدام حوزه‌ی تخصصی را انتخاب کنند، همان مجوز CPA را دریافت می‌کند.

برکوویتز بیان كرد، وقتی بیش از 30 سال پیش حرفه‌ی حسابداری را شروع کرد، CPA ها عمومی بودند مگر این‌که در مؤسسات بزرگ کار می‌كردند. اما دیگر چنین نیست و معتقد است که مدل تکامل یافته به تخصصی شدن كار حسابداران رسمی کمک می‌کند.

وی اضافه كرد، ما تلاش می‌کنیم مهارت‌های جدیدی را که یک حسابدار رسمی برای شروع کار نیاز دارد، برای او فراهم كنیم. وقتی آن‌ها در مؤسسات شروع به کار می‌کنند، به حوزه‌هایی که بیش‌تر به آن‌ها علاقه‌مند هستند وابستگی پیدا می‌کنند و این موضوع مهارت‌های آنان را تعمیق می بخشد. ما باید بنیادی بسازیم که بسیار مستحکم باشد.

انتظار می‌رود هسته‌ی اصلی آزمون شامل سه بخش باشد که همه‌ی داوطلبان در آن شرکت می‌کنند. همچنین هر داوطلب باید یک رشته‌ی تخصصی را انتخاب کند و در آزمون مربوط به آن شرکت کند.

پژوهش‌هایی برای تعریف دانش و مهارت‌هایی که برای آزمون‌های اصلی و آزمون‌های تخصصی مورد نیاز خواهد بود آغاز شده است. انتظار می‌رود که‌این تحقیقات در اواسط سال 2022، به پایان برسد.

تغییرات در آزمون حسابدار رسمی، حسابداران رسمی تازه‌وارد به حرفه را سریع‌تر به هدف حرفه‌ای آن‌ها می‌رساند. هنگامی که این حسابداران رسمی به انواع مهارت‌ها در زمینه‌های فناوری، تحلیل تجاری یا مالیات مجهز می‌شوند، این تفاوت به آن‌ها کمک می‌کند تا مسیر حرفه‌ای خود را زودتر مشخص کنند.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • تحول جهانی در آزمون‌های حسابدار رسمی
ثبت امتیاز