X
بیست و چهارمین جلسه‌ی شورای عالی هفتم جامعه برگزار شد
 

بیست و چهارمین جلسه‌ی شورای عالی هفتم جامعه برگزار شد

جمعه، 30 آبان 1399 | Article Rating

______________

سه‌شنبه بیست‌وهفتم آبان‌ماه جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران میزبان برگزاری بیست‌وچهارمین جلسه‌ی شورای‌عالی هفتم جامعه‌ بود. در ابتدای جلسه، دکتر سعید جمشیدی‌فرد، رئیس شورا، ضمن خیرمقدم رسمیت جلسه را اعلام کردند. ایشان در ابتدای جلسه درگذشت زنده‌یاد محبوب مهدی پور را تسلیت گفتند و حاضران در جلسه نیز با قرائت فاتحه‌ای یاد و نام ایشان را گرامی داشتند و برایشان طلب مغفرت کردند.

در این جلسه، با توجه به ارایه‌ی طرح «نظام جامع حسابرسی و حسابداری» از سوی جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر شد اختصاصاً این موضوع مطرح و بررسی شود، و موضوعات پیش‌بینی شده در دستورجلسه به نشست آینده موکول شود.

ازاین‌رو، در ابتدا تاریخچه‌ی طرح تشکیل نهاد ناظر بر حرفه‌ی حسابرسی و روند مذاکرات و تصمیات در این چارچوب توسط دبیر کل مطرح شد. به‌ترتیبی که نخستین بار در جلسه‌ی مورخ 28/6/1394 مجمع عمومی عادی سالیانه سازمان حسابرسی موضوع تفکیک وظایف ضابطه‌گذاری از حسابرسی و نیز ضرورت وجود نهاد ناظر مستقل در حوزه‌ی حسابرسی مطرح و در آن مجمع مصوب شد تا مطالعات و پیشنهادهای مرتبط به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارایه گردد. هم‌زمان نیز در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همین موضوع به جریان افتاد و به صورت مستقل از جلسات مربوط در وزارت امور اقتصادی و دارایی، مطالعاتی بر محور بازطراحی ساختار حرفه‌ی حسابرسی مستقل در کشور صورت گرفت.

با توجه به روند مزبور، جامعه حسابداران رسمی نیز ضمن انعکاس نقطه‌نظرات خود به مراجع مزبور و برگزاری همایش اختصاصی در سال گذشته، پیشنهاد مشخص خود را بر پایه‌ی تقویت ساختار موجود و ترمیم کاستی‌های آن تهیه و منتشر کرد.

با این حال دو فرایند مستقل از یکدیگر در نهایت از سویی منجر به ارایه‌ی «طرح نظام جامع حسابرسی و حسابداری» در مجلس شورای اسلامی که بدون اخذ نظرات جامعه صورت گرفته و از سوی دیگر «لایحه‌ی تشکیل سازمان تنظیم مقررات و نظارت بر امور حسابرسی» در وزارت امور اقتصادی و دارایی شده است.

در ادامه‌ی جلسه، کلیات طرح «نظام جامع حسابرسی و حسابداری» به بحث گذاشت شد و هریک از اعضای شورای عالی ضمن تأکید بر صیانت از جایگاه حرفه و جامعه و تقویت آن و حفظ حقوق حرفه‌ای اعضای جامعه، تعارضات و اشکالات ساختاری طرح را از دیدگاه خود بیان نمودند. بر این اساس، مقرر شد کمیته‌ای از اعضای شورا نقاط قوت، ضعف و اشکالات طرح را احصا و ضمن اخذ نظر اعضای جامعه و دیگر اعضای شورا، جمع بندی را به جلسه‌ی آینده گزارش نمایند.

هم چنین مقرر شد در نخستین فرصت اعضای شورای عالی نشستی با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این زمینه برگزار کنند.

تصاویر
  • بیست و چهارمین جلسه‌ی شورای عالی هفتم جامعه برگزار شد
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری