X
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 27 آبان 1399
توضیحات جامعه حسابداران رسمی ایران در خصوص تشکیل سازمان‌ نظارتی بر حرفه‌ی حسابرسی

  توضیحات جامعه حسابداران رسمی ایران در خصوص تشکیل سازمان‌ نظارتی بر حرفه‌ی حسابرسی

امتیاز: Article Rating

___________
چنان که اعضای محترم جامعه اطلاع دارند طی روزهای اخیر طرح «نظام جامع حسابرسی و حسابداری» از سوی 39 نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به هیأت رئیسه‌ی مجلس ارائه شده است. به موازات آن، وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز اخیراً پیش‌نویس «لایحه‌ی تشکیل سازمان تنظیم مقررات و نظارت بر امور حسابرسی» را تدوین و به هیأت دولت ارائه کرده است.
طی سال‌های گذشته، ایجاد سازمان ناظر بر حرفه‌ی حسابرسی موردتوجه مقامات دولتی  و نیز قانون‌گذاران بوده است. عطف توجه به تشکیل چنین نهاد ناظری از سویی به تجربه‌ی جهانی در تشکیل نهادهای مشابه بازمی‌گردد و از سوی دیگر برخاسته از برخی مطالعات در خصوص ساختار کنونی حرفه‌ی حسابرسی مستقل است. 
ازاین‌رو، به‌ویژه از سال 1395 بدین سو شاهد تلاش‌های مستمر برای باز طراحی ساختار حرفه حسابرسی در کشور بوده‌ایم.
در تمامی سال‌های اخیر، ارکان جامعه حسابداران رسمی ایران به سهم خود تلاش کرده با حضور فعالانه در جلسات تخصصی برگزار شده در وزارت امور اقتصادی و دارایی و کمیسیون‌ اقتصادی مجلس شورای اسلامی دیدگاه‌های کارشناسی جامعه‌ی حرفه‌ای را در زمینه‌ی تشکیل سازمان نظارتی بر حرفه‌ی حسابرسی طرح نمایند و علاوه بر حضور فعال نمایندگان جامعه در جلسات مربوطه ، برخی از صاحب‌نظران حرفه‌ای نیز در جلسات مربوطه حضور داشته‌اند گرچه این نظرات بطور کامل مورد پذیرش قرار نگرفته است.
در همین چارچوب، طی یک سال اخیر به منظور تعامل بیش‌تر با مقامات دولتی و قانون‌گذاری به برگزاری همایش تخصصی «اصلاح ساختار حرفه‌ی حسابرسی در ایران: بایدها و فرصت‌ها» با حضور مقامات اقتصادی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 23 دی‌ماه 1398 مبادرت کرده و علاوه بر آن طی مجموعه مقالاتی شماره‌ی 48 فصنامه‌ی حسابدار رسمی و نیز انتشار کتاب «اصلاح ساختار حرفه‌ی حسابرسی مستقل در ایران» به طور ویژه موضوع تشکیل نهاد ناظر را زیر ذره‌بین ارزیابی و واکاوی قرار گرفته است. 
بدون تردید، حضور فعال نمایندگان ارکان جامعه در جلسات بررسی و بازبینی طرح نمایندگان محترم مجلس و نیز بازبینی و نهایی کردن لایحه‌ی پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی به هیأت دولت کماکان استمرار خواهد داشت و تلاش می‌کنیم دیدگاه‌های حرفه‌ای و کارشناسی اعضای محترم جامعه را در این نشست‌ها بازتاب دهیم. بدیهی است که ارایه دیدگاه‌های مکتوب اعضای محترم به صورت رسمی به ارکان جامعه ، ما را در پیشبرد منافع درازمدت حرفه یاری خواهد کرد.⏺


▪️جامعه حسابداران رسمی ایران ▪️

اشتراک گذاری
تصاویر
  • توضیحات جامعه حسابداران رسمی ایران در خصوص تشکیل سازمان‌ نظارتی بر حرفه‌ی حسابرسی
ثبت امتیاز