X
تاریخ انتشار: دوشنبه 23 دی 1398
همایش تخصصی «اصلاح ساختار حرفه‌ی حسابرسی در ایران: بایدها و فرصت‌ها» برگزار شد

  همایش تخصصی «اصلاح ساختار حرفه‌ی حسابرسی در ایران: بایدها و فرصت‌ها» برگزار شد

امتیاز: Article Rating

_________________________

همایش تخصصی «اصلاح ساختار حرفه‌ی حسابرسی در ایران: بایدها و فرصت‌ها» بعدازظهر امروز دوشنبه 23 دی‌ماه 1398 با حضور جمع کثیری از اعضای جامعه در سالن خلیج فارس مرکز همایش‌های نیرو برگزار شد. در این همایش در قالب یک سلسله سخنرانی و میزگرد تخصصی مهم‌ترین الزامات تغییر ساختار حرفه‌ی حسابداری در ایران در چارچوب بسترهای قانونی و مقرراتی موجود، تجارب جهانی و راهکارهای موجود در این زمینه بررسی شد.

سعید جمشیدی فرد، رئیس شورای‌عالی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران، نخستین سخنران همایش بود. وی در ابتدا اشاره کرد هدف از برگزاری گردهم‌آیی حاضر و دیگر همایش‌هایی ادواری منظمی که برگزار خواهد شد تشریح موضوعات جاری حرفه‌ی حسابرسی کشور برای اعضا به منظور مشارکت هرچه بیش‌تر آنان در تصمیم‌سازی‌های جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران است. وی با اشاره به دستورالعمل اخیر حسابرسان معتمد بورس که به نظرخواهی اعضا گذاشته شد خواهان مشارکت بیش‌تر اعضا در مسایل مختلف شد.

رئیس شورای‌عالی در ادامه افزود که در خصوص نهاد ناظر بر حرفه‌ی حسابرسی دو نسخه یکی در کمیسیون اقتصادی مجلس و دیگری در سازمان حسابرسی تدوین شده است. وی با اشاره به این که اهداف اعلام‌شده هر دو مورد کم‌وبیش مشابه است به ویژگی «تعارض و اجمال» در قوانین ایران اشاره و تأکید کرد که در حوزه‌ی قوانین حسابداری در ایران هم تعارض و هم اجمال داریم. وی ضمن برشمردن مواردی از تعارض در قوانین، نظارت و تخلف را از واژگانی دانست که در قوانین ایران دچار اجمال و ابهام هستند.

جمشیدی فرد در ادامه به لزوم توجه به کل زنجیره‌ی گزارشگری مالی به منظور ایجاد شفافیت اقتصادی و مبارزه با فساد اشاره کرد و یکی از مشکلات کنونی را توجه صرف به آخرین حلقه‌ی این زنجیره یعنی گزارش حسابرس بدون نظارت‌های کافی بر سایر مراحل این زنجیره دانست.

رئیس شورای‌عالی جامعه در ادامه ویژگی‌های هر دو پیش‌نویس ایجاد نهاد نظارتی در کمیسیون اقتصادی مجلس و نیز سازمان حسابرسی را برشمرد.

دومین سخنران سید رحمت اله اکرمی، معاون نظارت مالی و خزانه‌دار کل کشور بود. وی در سخنرانی خود وظیفه‌ی نهاد ناظر بر حرفه‌ی حسابرسی را حراست از منافع عمومی اعلام کرد. رحمت اله اکرمی با اشاره به این که با توجه به تجربه‌ی جهانی و وضع موجود حرفه‌ی حسابرسی در ایران سناریوهای مختلفی برای اصلاح ساختار حرفه‌ی حسابرسی در وزارت دارایی مطرح شده و براین اساس تشکیل نهاد تنظیم‌گر حرفه‌ی حسابرسی در ایران موردبحث و بررسی کارشناسی قرار گرفته است. وی افزود در این زمینه تلاش می‌کنیم دیدگاه‌های کارشناسی اهل فن و افراد حرفه‌ای را اخذ کنیم و بدین ترتیب قادر با تدوین قانونی برای افزایش شفافیت و ارتقای جایگاه حرفه‌ی حسابرسی در کشور داشته باشیم.

هوشنگ نادریان عضو پیشین شورای‌عالی دیگر سخنران بخش نخست این سمینار بود که در ابتدای سخنان خود چالش‌های حرفه‌ی حسابرسی در ایران را برشمرد. وی عوامل کلیدی موفقیت حرفه‌ را ارتقای کیفیت حسابرسی، پای‌بندی به اصول و اخلاقیات حرفه‌ای، ایجاد اطمینان و ارزش‌افزایی برای ذی‌نفعان، توسعه و تنوع خدمات حرفه‌ای برشمرد. نادریان ضمن اشاره به تعدد نهادهای نظارت حرفه‌ای در ایران خواهان تقویت و یکپارچگی نظارت دولت شد. دیگر راهکارهای پیشنهادی وی حمایت دولت و مراجع ذی‌ربط از توسعه‌ی خدمات حرفه‌ای، فراهم ساختن زمینه‌ی تجهیز حرفه‌ به فناوری روز و تفکیک وظایف سازمان حسابرسی از مؤسسات خصوصی حسابرسی بود.

منصور شمس احمدی، دیگر عضو پیشین شورای‌عالی سخنران بعدی بود که در ابتدای سخنان خود ضمن برشمردن ویژگی‌های نهاد حرفه‌ای و نهاد ناظر، تأکید کرد که در شرایط کنونی نظارت بر حرفه‌ی حسابرسی در ایران به شکل خودانتظامی نیست و با اصلاحاتی در مجموعه مقررات موجود می‌توان به نظارت بیرونی موردنظر پیشنهاددهندگان ایجاد نهاد ناظر بر حرفه‌ی حسابرسی دست یافت. 

شمس احمدی تغییرات در اساسنامه با هدف اکثریت غیرشاغل در شورای‎عالی، انتقال وظایف کنترل کیفیت به هیأت نظارت و انتصاب اعضای هیأت بدوی انتظامی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی مجموعه تغییراتی برشمرد که در چارچوب قوانین موجود می‌تواند اهداف موردنظر در ایجاد نهاد ناظر دولتی را تأمین کند.

کاظم وادی زاده، عضو شورای‌عالی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران سخنران پایانی مجموعه‌ی سخنرانی‌های همایش حاضر بود. وی در ابتدا با نمایش کلیپی طنزآمیز بر معضل افزایش فساد و عادی‌شدن آن در شرایط کنونی تأکید کرد. سخنران در ادامه ضمن برشمردن ضرورت‌های اصلاح ساختار حرفه‌ی حسابرسی در ایران بر معضل نظارت‌های موازی در ایران تأکید کرد. وادی زاده اشاره کرد در شرایطی که شاهد افزایش عمومی ریسک‌ها در ایران در ابعاد مختلف هستیم حسابرس به‌تنهایی قادر به ارزیابی تمامی ریسک‌ها نخواهد بود.

این عضو شورای‌عالی با اشاره به این که هدف اصلی در ایجاد نهاد نظارتی ایجاد شفافیت در گزارشگری مالی است تأکید کرد که کیفیت حسابرسی محدود به مرحله‌ی پایانی گزارشگری مالی نیست و شامل تمامی مراحل گزارشگری مالی می‌شود. وادی زاده در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد در بررسی تجارب سایر کشورها در ایجاد ساختارهای نظارتی بر حرفه‌ی حسابرسی باید همواره به بومی‌سازی این ساختارها با توجه به شرایط خاص ایران تأکید کرد.

در بخش پایانی همایش میزگردی با حضور سعید جمشیدی فرد، منصور شمس احمدی، علی قریشی طیبی، کاظم وادی زاده، هوشنگ نادریان و عباس هشی برگزار شد.

سخنرانی‌های همایش «اصلاح ساختار حرفه‌ی حسابرسی در ایران: بایدها و فرصت‌ها» در شماره‌ی آتی فصلنامه‌ی حسابدار رسمی منتشر خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • همایش تخصصی «اصلاح ساختار حرفه‌ی حسابرسی در ایران: بایدها و فرصت‌ها» برگزار شد
ثبت امتیاز