X
تاریخ انتشار: یکشنبه 19 آبان 1398
بهبود و گسترش گزارشگری بنگاهی برای  برآوردن نیازهای سرمایه‌گذاران و دیگر ذینفعان

  بهبود و گسترش گزارشگری بنگاهی برای برآوردن نیازهای سرمایه‌گذاران و دیگر ذینفعان

امتیاز: Article Rating

 نشست شورای بین‌المللی گزارشگری یکپارچه (IIRC) با میزبانی فدراسیون بین‌المللی حسابداران (IFAC)  در زمانی حساس از دید گزارشگری بنگاهی صورت می‌گیرد. سازمان‌ها برای پاسخگویی به ذینفعان خود باید تصویری روشن و موجز از توانایی در ارزش‌آفرینی پایدار در طول زمان را ارائه دهند. این در حالی است که تغییرات فراوان و زودهنگام ناشی از تغییرات آب و هوایی و فناوری بنگاه‌ها را به بازنگری در برخورد آن‌ها با ارزش‌آفرینی و گزارشگری وادار می‌سازد.

چشم‌انداز گزارشگری بنگاهی در دهه گذشته، به دلیل چارچوب‌ها و استانداردهای گوناگون برای افشای داوطلبانه و اجباری به یک تابلویی از طبیعت با رنگ‌های فراوان تبدیل شده است. نتیجه، پیچیدگی و گونه‌ای از گزارشگری است که نیاز سرمایه‌گذاران و دیگر ذینفعان را برآورده نمی‌کند.  همگرایی به سوی داشتن اطلاعات مربوط، قابل اتکا و قابل مقایسه و همچنین، معیارهای سنجش آن به‌شدت مورد نیاز است.

گزارشگری یکپارچه، انتظارات از پاسخگویی و شفافیت را برای امروزه فراهم می‌کند. مشارکت IFAC با IIRC در راستای یاری‌رسانی به سازمان‌ها در تدوین گونه‌ای گزارشگری و تفکر است که فرصت‌ها و ریسک‌ها را به‌درستی مورد توجه قرار دهد.

IFAC در برخورد با آینده گزارشگری و نقشی که حسابداران باید در آن داشته باشند، نقطه‌نظرات خود را درباره بهبود و گسترش گزارشگری بنگاهی منتشر کرده است. همچنین، آقای کوین دَنسی، دبیرکل IFAC، و آقای چارلز تیلی، معاون دبیرکل IIRC، مقاله‌ای منتشر کرده‌اند که در آن، به نقش رو به رشد مدیران مالی و گروه‌های مالی در حسابداری ارزش‌آفرینی پرداخته‌اند.

حسابداران، نقشی اساسی در این آینده دارند و باید چنان حرکت کنند که گزارشگری بنگاهی هم نیاز امروز و هم نیاز آینده را تأمین کند. این یک فرصت طلایی است که حرفه باید آن را دریابد.

 

برای دریافت نقطه‌نظرات IFAC، اینجا و برای دریافت مقاله، اینجا را کلیک کنید.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • بهبود و گسترش گزارشگری بنگاهی برای  برآوردن نیازهای سرمایه‌گذاران و دیگر ذینفعان
ثبت امتیاز