X
تاریخ انتشار: چهارشنبه 19 تیر 1398
✔️سامانه‌ی جامع اطلاعات صورت‌های مالی (جام) با حضور جمعی از مدیران ارشد اقتصادی کشور رونمایی شد

  ✔️سامانه‌ی جامع اطلاعات صورت‌های مالی (جام) با حضور جمعی از مدیران ارشد اقتصادی کشور رونمایی شد

امتیاز: Article Rating
___________________________
صبح سه‌شنبه هجدهم تیرماه همایش آشنایی با سازوکار ثبت و استفاده از اطلاعات صورت‌های مالی به منظور رونمایی از سامانه‌ی جام برگزار شد.
در این همایش که به‌طور مشترک توسط مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیک و جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد پیش از رونمایی سامانه‌ی جام شاهد سخنرانی جمعی از مسئولان اقتصادی و مالی بودیم. 
گفتنی است سامانه‌ی جامع اطلاعات صورت‌های مالی (جام) زیرمجموعه‌ی اصلی  سامانه‌ی یکپارچه اعتبارسنجي و رتبه‌بندي اعتباري سامانه جامع تجارت کشور است و تنها مرجع رسمی اطلاعات مالی حسابرسی شده در کشور به‌صورت فیلدهای اطلاعاتی خواهد بود.
در آغاز همایش، علی رهبری، رئیس مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیکی طی سخنانی به اهمیت ایجاد سامانه‌ی یکپارچه‌سازی نظارت اشاره کرد. وی گفت این امر علاوه بر شفافیت مالی و معاملاتی، احتمال هر گونه تخلف در صورت‌های مالی را کاهش می‌دهد.
علی رهبری با بیان این‌که ورود به این سامانه و دریافت مجوز در هر ساعت شبانه روز ممکن است اظهار داشت: به این ترتیب صورت‌های مالی شرکت‌ها به صورت داده‌های دیتایی در اختیار مؤسسه‌های حسابرسی قرار می‌گیرد و با تایید شرکت‌های حسابرسی، اطلاعات وارد سامانه‌ی اعتبار سنجی می‌شود و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه می‌توانند تسهیلات را بر اساس این اطلاعات به اشخاص یا شرکت‌ها ارائه دهند.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک تصریح کرد: اتصال به این سامانه می‌تواند بخشی از موازی‌کاری ها را کاهش دهد به گفته‌ی وی، پیش از این دستگاه یا سامانه‌ای نداشتیم که فاکتورهای صوری شرکت‌ها و اشخاص را رصد کند اما با اتصال به این سامانه مشکل جعل و صدور فاکتورهای صوری حل می‌شود به طور مثال اکنون در برخی فرایند معاملات نفتی سامانه ثامن از فاکتورهای جعلی نفتی جلوگیری شده است.
وی با اشاره به اینکه در این سامانه با ارائه‌ی رتبه‌بندی شرکت‌ها، فعالان اقتصادی سالم از ناسالم تفکیک داده می شوند ادامه داد: در این سامانه تجار اگر بدهی به دولت داشته باشند صادراتشان محدود می‌شود تا ارز حاصل از صادراتشان را به دولت ارائه بدهند و صادراتشان از سر گرفته شود.
در ادامه‌ی این همایش، سیدمحمد علوی دبیرکل جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران اظهار کرد: با توجه به این‌که داده‌ها و صورت‌های مالی منبع اصلی تصمیم گیری در کشور ما و در تمام نظام های مالی دنیا است و متاسفانه روش‌های سنتی و کاغذی در حسابرسی صورت‌های مالی، نمی‌توانستند به صورت کلان، نظارت بر این صورت‌های مالی را در کشور فراهم کنند، جامعه‌ی حسابداران رسمی، به سمت طراحی نظارت مالی بر اساس سیستم یکپارچه حرکت کرد.
علوی با اشاره به اینکه برخی صاحبان شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی، صورت‌های مالی متفاوتی از شرکت‌های خود به مراجع مختلف ارائه می‌دادند گفت: ضعف سیستماتیک باعث شده بود تا شفافیت لازم ایجاد نشود و بعضاً یک شرکت یا بنگاه اقتصادی یک صورت مالی را به بانک ارائه می دهد و به سازمان امور مالیاتی یک صورت مالی دیگر عرضه می‌کند و این موضوع صحت‌سنجی صورت‌های مالی را دچار چالش کرده بود.
دبیرکل جامعه حسابداران رسمی کشور با بیان اینکه این عدم شفافیت باعث بروز برخی مشکلات شده افزود: مثلاً در موضوع تخصیص ارز دولتی، سال گذشته ما در نامه‌ای به مراجع قانونی اعلام کردیم از میان دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی، 600 شرکت حسابرسی نشده بودند ضمن اینکه بعدتر مشخص شد 1700 شرکت حسابرسی نشده‌اند.
علوی افزود: در این سیستم نظارت یکپارچه قرار است به‌جای تصویر صورت‌های مالی، اطلاعات صورت‌های مالی به صورت دیتا ثبت شود تا از اطلاعات این صورت‌های مالی بتوان به شکل بهینه استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: این سامانه یکپارچه می‌تواند علاوه بر قابلیت به اشتراک‌گذاری صورت‌های مالی، امکان نظارت حاکمیت را بر صورت‌های مالی شرکت‌ها فراهم کند و علاوه بر آن نیز به شفافیت بیشتر در عملکرد بنگاه‌ها، برچیده شدن شرکت‌های 2 دفتره و کاهش فساد منجر خواهد شد. همچنین از منظر تمرکز بر نظارت‌های مالی هم این نظام سیستماتیک به کاهش تصدی‌گری دولت و وصول به موقع منابع دولتی منجر می‌شود.
دیگر سخنرانان همایش که با حضور جمعی از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، سازمان امور مالیاتی، و مدیران عامل مؤسسات حسابرسی برگزار شد، حسین تاجمیر ریاحی، مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی مسعود مصلحی مدیرکل خدمات مؤدیات سازمان امور مالیاتی بودند.

رونمایی از سامانه‌ی جامع اطلاعات صورت‌های مالی (جام) و تشریح امکانات این سامانه پایان‌بخش همایش بود.

رونمایی از سامانه‌ی جامع اطلاعات صورت‌های مالی (جام)


معرفی سامانه جامع اطلاعات صورت های مالی 

 

بارگیری شده: 0%
پیشرفت: 0%
زمان کنونی 0:03
مدت زمان 24:53

رونمایی از سامانه جامع اطلاعات صورت های مالی

اشتراک گذاری
تصاویر
  • ✔️سامانه‌ی جامع اطلاعات صورت‌های مالی (جام) با حضور جمعی از مدیران ارشد اقتصادی کشور رونمایی شد
ثبت امتیاز