X
تاریخ انتشار: دوشنبه 15 بهمن 1397
غلامحسین دوانی/ نهاد واسط مالی ایران – اروپا (SPV)

  غلامحسین دوانی/ نهاد واسط مالی ایران – اروپا (SPV)

امتیاز: Article Rating

نهاد واسط مالی ایران اروپا (SPV)

سرانجام کشورهای لیدر اروپا که قرار بود یک نهاد واسط مالی SPV =(Special Purpose Vehicle)برای مبادلات با ایران تدوین نمایند، ساختار جدید این سازوکاررا بنام INSTEX  که مخفف( (Instrument in Support of Trade Exchange استاعلام نمودند. اما واقعیت اینست که هنوز بسیاری در ایران و اروپا نمی دانند این سیستم چیست و کارکرد آن چگونه خواهد بود.. امیدواریم این سیستم هم مشابه آن زیردریائی نباشد که می گفتند هیچکس نمی تواند آنرا ببیند ؟!

این نهاد جدید(New Entity) به عنوان نوعی «شرکت تسویه وجوه ( (Clearing House یعنی نهادی مالی که در سیستم‌های مالی و بانکی وظیفه تسویه قراردادها و خرید و فروش اوراق بهادار را بر اساس یورو برعهده دارد) عمل می کند. اگرچه  SPVو INSIEXدارای تفاوت می باشند اما ما خیرا ماوقع انشاءالله که این همانی باشد که قرارست باشد؟!

در صورت کارکرد درست این سیستم شاید این سازوکار مالی در بازگرداندن  اعتماد به تجار و بازرگانان در ایران و اروپا برای از سر گرفتن فعالیت‌های اقتصادی و تجاری بعد از خروج آمریکا از برجام موثر واقع شود.

بدون شک در کوتاه مدت انتظار خاصی جر امیدآفرینی از این سیستم نباید داشت زیرا سازوکار این سیسم نوین که هنوز هیچکس کارکرد آنرا آزمایش نکرده با توجه به تحریم های فعال  امریکا  ناروشن است.آنچه از میان اخبار منتشر شده برمی آید این است که عملیاتی شدن این ساز و کار پیچیده اولا بسیار زمان‌برتوام با  محدودیت‌های بسیار که همراه با آزمون خطا در بعد از کارکرد می باشد که هزینه آزمون- خطای آن نیز ناروشن است. لذا انتظار میرود عملیاتی شدن این سازکار چندمرحله ای باشد.نکته حائز اهمیت انکه بر اساس مندرجات کتاب" اتاق جنگ در خزانه داری امریکا" که اخیراهم به زبان پارسی ترجمه شده است اجرایی کردن این ساز و کار به مراتب سخت‌تر از پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی است که در حرف و نوشته وجوددارد.توصییه نگارنده آنست که همه مسئولان و پشت پرده های تصمیم ساز و تصمیم گیر این کتاب را با دقت مطالعه تا با ابعاد تحریم مالی بعنوان جنگ سوم جهانی آشنا شومد زیرا این کتاب با هدف گیری ایران تدوین نشده بلکه ایران یکی از اهداف آنست که میتواند با درایت از این هدف گیری خارج شود و کشور ما سیول نشانه گیری دیگران نگردد. تدقیق در کتاب نشان می دهد که هدف اساسی جنگ سوم جهانی یا جنگ مالی در درجه اول چین و روسیه هستند اما ایران متاسفانه بعلت خردستیزی و ناآشنائی با جنگ ابزارهای نوین مالی و سیاست منفعت طلبان تحریم و دورگریز های رانتی ، بعنوان خاکریز آزمایش انتخاب شده است

شاید مهمترین موضوع اجرائی و عملیاتی شدن این ساز وکار بمعنی آن باشد که اروپا دیگر از امرونهی کردن امریکا خسته شده است و این اقدامی است که اتحادیه اروپا  بعد از جنگ دوم جهانی در تضاد با منافع آمریکا از آن حمایت می‌کند. بر اساس اخبار تارنمای یورنیوز و محافل مالی اروپا   SPV یا INSTEXدر قالب یک شرکت خصوصی مستقل از هر یک از نهادهای مالی و حکومتی اروپایی و ایرانی به ثبت میرسد و یا شاید هم ثبت شده باشد که  یک شعبه آن در اروپا( احتمالا آلمان)  و شعبه دیگر آن  در ایران و باختمال قوی در بانک مرکزی مستقر خواهد بود و تمام اطلاعات مبادلات تجاری بین شرکت‌های اروپائی و ایرانی در این دوشعبه ( شرکت) منعکس میشوند.

باید یادآوری کرد که در این دو شرکت (در ایران و اروپا) ، هیچ پرداخت و یا مبادله و جابجائی پولی صورت نمی گیرد بدین معنی که در عمل  یک شرکت اروپایی کالایی به ایران صادر و در مقابل  یک شرکت اروپایی از ایران ، کالا وارد می‌کندو بر عکس یک شرکت ایرانی صادر کننده و در مقابل یک شرکت ایرانی دیگر میتواند وارد کننده باشد و جریان پرداخت وجوه بدین فرم است که که دراروپا پول صادر کننده اروپایی از وارد کننده اروپایی دریافت و در ایران نیز متقابلا مبلغ مورد معامله صادر کننده ایرانی توسط  وارد کننده ایرانی می‌پردازد . کل فرایند این شکل مبادلات و و نقل و انتقال اسناد و اطلاعات به طور پایاپای در چارچوب SPV انجام می‌شود.شاید بتوان این مبادلات را بنوعی شبیه واردات در قبال صادرات دانست .لذا در عمل خلق روش جدیدی در عصر جهانی شدن بشکل عهد عتیق مشابه  “پول در برابر کالا” یا “کالا در برابر کالا” عنوان کرد.بدیهی است با توجه به اخطار ها و تنبهات تحریمی امریکا علیه شرکتهای مبادلاتی با ایران بنظر می زسد این سازوکار عمدتا بنفع شرکتهای کوچک اروپائی باشد وممکنست شرکتهای حوزه انرژِ نتوانند ازآ« استفاده نمایند اگر چه بعید نیست چنانچه این سازوکار بتواند جایگزین سویفت شود ، چینی ها و روس هانیز در حمایت از منافع خودشان و دورزدن امریکا از ان در مبالات با اروپا استفاده نمایند زیرا خلق این سازوکار لزوما برای کارکرد با ایران نیست بلکه بنظر می رسدکشورهای  اتحادیه اروپا ( باشدت و ضعف و درجات متفاوت از سیاستهای امریکا هراسی باین سیسم درآینده نیازمند خواهند شد).

لذا اگر چه در وهله اول فعالیت این سیستم در مورد مبادلات ایران اروپا خواهد بود اما بطور یقین دامنه آن در مراحل بعدی مشمول  کشورهای غیراتحادیه اروپا به خصوص  کشورهای خریدار نفت ایران نظیرچین ، هند و کره هم خواهد بود.

نکته ای که باید مد نظر دولتمردان و تصمیم گیران اصلی کشور باشد اینست که در فرایند جهانی سازی ممکنست موانع جدیدی بوجودآمده باشد اما از انجا که شرکتهای مولتی نشنال که حاکمان واقعی جهان هستند از این نظام بهره وافی و کافی می برنذدد حاضر به حمایت جدی از ایران در مقابل مفروضات جهانی سازی نیستند لذا باید با سیاست و خدورزی از فرصت های پیش آمده استفاده کرد و رابط معقول و منطقی را با جهان ادوستد فراهم نمائیم تا کشور ما مهلکه موش آزمایشگاهی سیستم های نامعلوم قرار نگیرد

 


اشتراک گذاری
تصاویر
  • غلامحسین دوانی/ نهاد واسط مالی ایران – اروپا (SPV)
ثبت امتیاز