X
تاریخ انتشار: یکشنبه 23 دی 1397
حسابداران باید به فرصت رهبری مدیریت ریسک بنگاه، چنگ بیندازند

  حسابداران باید به فرصت رهبری مدیریت ریسک بنگاه، چنگ بیندازند

امتیاز: Article Rating

بر اساس گزارش فدراسیون بین‌المللی حسابداران (IFAC)، حسابداران حرفه‌ای فرصت خوبی برای اثربخش‌تر کردن مدیریت ریسک بنگاه در سازمان متبوع خود را دارند.

کسب‌وکارها با تغییرات سریع و ابهام ناشی از هزاران عامل، شامل رویدادهای جغرافیای سیاسی، بازارهای مالی فرّار، پیشرفت‌های تکنولوژی، امنیت سایبری، نگرانی از بابت حریم (خصوصی) داده‌ها و تغییرات آب و هوایی رو به رو هستند. حسابداران حرفه‌ای می‌توانند نقش بیشتری را در شناسایی، اندازه‌گیری و کاهش ریسک‌های نوظهور در سازمان متبوع خود از طریق مدیریت قوی ریسک بنگاه ایفا کنند.

واقعیت این‌که بیشتر سازمان‌ها از لحاظ مدیریت ریسک بنگاه، عقب مانده‌اند مورد تأکید این گزارش قرارگرفته است. نتایج پیمایش انجام شده توسط دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و انجمن حسابداران رسمی آمریکا از شرکت‌های مستقر در آمریکا نشانگر آن است که کمتر از 20 درصد سازمان‌ها، فرآیند ریسک خود را آمیخته با استراتژی و هدف‌های سازمان می‌بینند و 69 درصد سازمان‌ها فاقد یک سیستم ERM هستند.

آقای کوین دانسی، دبیرکل IFAC، می‌گوید:  امروزه، ایام بسیار نابسامانی است برای کسب‌وکارها، چون اقتصاد جهانی دچار تزلزل و تغییرات سریع است. در چنین شرایطی، وجود یک مدیریت ریسک بنگاه مناسب، برای اطمینان یافتن از جهش و موفقیت در درازمدت، از اهمیت روزافزون برخوردار است.

این گزارش، سه راه را برای بهره‌گیری از مدیران مالی و واحدهای امور مالی به شرح زیر شناسایی کرده است:

1.    همسوسازی مدیریت ریسک با ارزش‌آفرینی و محافظت؛

2.    ایجاد بینش و توانمندی در تصمیم‌گیری از طریق مدل‌سازی ریسک و تحلیل، راهبری داده‌ها و شناسایی اشتهای ریسک بنگاه؛ و

3.    ایجاد یکپارچگی و همبستگی از طریق شکستن مخازن سازمانی به‌منظور مبادله اطلاعات.

داشتن یک سیستم ERM اثربخش مستلزم آن است که حسابداران صلاحیت‌های گوناگونی چون رهبری قوی، روابط عمومی ماهرانه، تعهد به فراگیری مدیریت ریسک و ریسک‌های نوظهور را داشته باشند. در دهه آینده، گنجانیدن مدیریت ریسک در آموزش و پرورش حرفه‌ای حسابداران و بهبود بخشی مربوط بودن و کیفیت آموزش حرفه‌ای مستمر، یکی از موضوعات اساسی آموزشی خواهد بود
اشتراک گذاری
تصاویر
  • حسابداران باید به فرصت رهبری مدیریت ریسک بنگاه، چنگ بیندازند
ثبت امتیاز