طراحی سایت
X
تاریخ انتشار: چهارشنبه 28 آذر 1397
دکتر عباس هشی/ قیمت ها باید بیش از این کاهش یابد

  دکتر عباس هشی/ قیمت ها باید بیش از این کاهش یابد

امتیاز: Article Rating

دکتر عباس هشی

روزنامه سازندگی 24 آذر ماه 1397

دلار کاهش قیمت پیدا کرده است. این خبر، خبر خوبی است و نشان می‌دهد که دولت برای کاهش قیمت دلار برنامه دارد و در حال پیاده کردن این برنامه است .به هر حال زمانی دولت یک شبه تصمیم غیرکارشناسی گرفت و بازار ثانویه را بست ،در واقع اختیار تعیین نرخ ارز را تحویل دلال های ارزی داد .همان تصمیم باعث نوسانات شدید و چند برابر شدن قیمت ها شد .حالا هم دولت در پی اصلاح آن اشتباه است و می‌خواهد قیمت‌ها را کاهش دهد.

دولت در اقدامی غیر کارشناسی، ارزش پول ملی را کم کرد .دلار رسمی از ۳۵۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان رسید. بازار ثانویه که تزریق ارز را انجام می‌داد و کنترلش دست دولت بود تعطیل شد. اقدامی که دلار را به ۱۸ هزار تومان رساند .۱۵ مرداد بازار ثانویه دوباره راه افتاد و قیمت ۸۵۰۰ تومان پایه گذاشته شد .این ۸۵۰۰ تومان علامتی که نشان می‌دهد قیمت ۱۸,۰۰۰ تومان دلار باید به ۸۵۰۰ تومان برسد. دولت باید دخالت کند و دخالت دولت هم به معنی کاهش قیمت ارز آزاد است. پس باید منتظر بود که قیمت‌ها بیشتر از این کاهش پیدا کند؛ اما به اعتقاد من این اساس قیمت هم غلط است. اگر بدون دخالت ویژه‌خواران، روند برنامه ادامه پیدا کند ، دلار که از ۳۵۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان رسید، قیمت ارز آزاد هم از ۵ هزار تومان به نهایت ۶ هزار تومان باید برسد. اگر دولت با مردم رو راست است، باید همین روند را ادامه دهد و به قولش هم پایبند باشد و دلار را در وهله اول به ۸۵۰۰ تومان برساند و در مرحله بعدی باید قیمت‌ها بیش از این کاهش یابد.

 راهکار این است که دلاری را که اجازه دادند یک شبه بالا برود و به دست ویژه‌خواران بیفتد پایین بیاورند .بانک مرکزی با مدیریت بازار و حتی به بهای تزریق ارز، قیمت های ساختگی و مصنوعی را پایین می‌آورد تا این نرخ به  نرخ واقعی برسد. در واقع همین توقع هم از رئیس جدید و تیم جدید اقتصادی می رود که قیمت‌ها بیشتر از این پایین بیاید. به هر حال دولت خودش این وضع را پیش آورد .هر فردی که ارز ،طلا ،خانه و ماشین داشت یک شبه میلیاردر شد. الان هم به طور مثال جنسی که در بازار ۶ هزار تومان فروخته می‌شد به راحتی به ۲۵ هزار تومان رسیده است. البته که ارز از ۱۸ هزار تومان به ۱۰ هزار تومان رسیده است اما قیمت‌ها تکان نخورده است. دولت باید قیمت دلار را منطقی کند تا زندگی و کسب و کار مردم بچرخد .با بالا رفتن قیمت دلار، گرانی کاذب رخداد و حالا قیمت ها باید پایین بیاید .اینکه چه سیاستی به کار گرفته می شود بستگی به تصمیم وزیر اقتصاد دارد که کنترل تورم را سرلوحه کارش قرار داده است. حالا  دولت باید یا به فکر مردم باشد یا به فکر ویژه‌خواران .این ویژه خواران حداکثر سود را از این افزایش ها برده‌اند. البته که جمعیت شان بیشتر از ۵ درصد جمعیت کشور هم نمی شود. آنها به دنبال این هستند که با هر شعار و بهانه ای قیمت دلار را بالا ببرند.  باید دید دولت می‌خواهد کدام قشر را راضی نگه دارد .مردمی که دولت می‌گوید خادم آنهاست یا ویژه‌خوارانی که به دنبال سود و منفعت بیشتر هستند .

اگر دولت می‌خواهد به مردم آسیب دیده که به خاطر تصمیمات غلط دچار مشکل شده اند کمک کند ،راهی به جز کاهش بیشتر قیمت‌ها ندارد.


اشتراک گذاری
تصاویر
  • دکتر عباس هشی/ قیمت ها باید بیش از این کاهش یابد
ثبت امتیاز