X
تاریخ انتشار: یکشنبه 29 مهر 1397
رقابت ناسالم، نرخ شكنی و امضافروشی در میزگرد فصلنامه‌ی حسابدار رسمی بررسی شد

  رقابت ناسالم، نرخ شكنی و امضافروشی در میزگرد فصلنامه‌ی حسابدار رسمی بررسی شد

امتیاز: Article Rating


حرفه‌ی حسابرسی مستقل در ایران طی دوره‌ی اخیری که از زایش مجدد حسابرسی مستقل بعد از انقلاب می‌گذرد یعنی از سال 1380 تا امروز از مشکلی درونی آسیب دیده است که برخی آن را رقابت ناسالم یا نرخ‌شکنی و دامپینگ برخی فعالان حرفه می‌دانند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران، در شماره‌ی 42 نشریه‌ی «حسابدار رسمی» موضوع رقابت ناسالم در بازار خدمات حرفه‌ای حسابرسی مورد ارزیابی و نقد کارشناسان قرار گرفته و در میزگردی با حضور آقایان (به ترتیب الفبا) مهدی بیرانوند، مصطفی جهانبانی، یحیی حساس یگانه، عیسی شهسوار خجسته، نظام‌الدین ملک‌آرایی، و ساسان مهرانی، ابعاد آن موردبررسی قرار گرفته است.

به اعتقاد حاضران در این نشست مفاهیمی مثل نرخ‌شكنی می‌تواند درك نادرستی از پدیده‌های جاری ارائه دهد و رقابت ناسالم در بازار ناشی از چند عامل است: نخست آن که در بازار ما معیارهای دوگانه حاكم است. معیارهای دوگانه باعث شده كه شرایط متفاوت كاری، بین مؤسسات حسابرسی دولتی، شبه‌دولتی و خصوصی وجود داشته باشد. مسأله‌ی مهم دیگری تناقض ماده واحده‌ی تشکیل جامعه با مجموعه قوانین و مقررات و تغییراتی است كه در اساسنامه طی این مدت اتفاق افتاده است. همچنین به نظر حاضران در میزگرد رتبه‌بندی و تعریف حسابرس معتمد از طرف نهادهای مختلف است که تأثیرات متعددی بر بازار ارائه‌ی خدمات حرفه‌ای حسابرسی داشته است.

برای دریافت متن کامل این میزگرد به فایل پیوست مراجعه فرمایید:

فایل های پیوستی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • رقابت ناسالم، نرخ شكنی و امضافروشی در میزگرد فصلنامه‌ی حسابدار رسمی بررسی شد
ثبت امتیاز