طراحی سایت
X
تاریخ انتشار: یکشنبه 11 شهریور 1397
نشست مشترک هیأت مدیره و اعضای کمیته‌ی پذیرش و نظارت بر مؤسسات حسابرسی معتمد بورس برگزار شد

  نشست مشترک هیأت مدیره و اعضای کمیته‌ی پذیرش و نظارت بر مؤسسات حسابرسی معتمد بورس برگزار شد

امتیاز: Article Rating

 

_____________

نشست مشترک هیأت‌مدیره‌ی جامعه با اعضای کمیته‌ی پذیرش و نظارت بر مؤسسات حسابرسی معتمد بورس به‌منظور بحث و تبادل نظر در خصوص مباحث جاری جامعه و حرفه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، سیدمحمد علوی، دبیرکل جامعه، ضمن خیرمقدم، برخی مشکلات و چالش‌های اعضای جامعه‌ی حسابداران رسمی و مؤسسه‌های حسابرسی معتمد بورس را برشمرد. وی تأکید کرد ارتباط سیستماتیک مؤسسات حسابرسی و سازمان بورس صرفاً بر مبنای  «دستورالعمل مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار» است و اشاره کرد در فصل دوم دستورالعمل بحث «پذیرش» مؤسسات حسابرسی مطرح شده به جز یک مورد که اعلام آن را به هیأت مدیره عطف داده است بقیه‌ی موارد روشن است و مقررات‌گذاری مجدد توسط کمیته از بابت پذیرش خارج از موارد احصاشده، خلاف مقررات فوق است.

علوی تأکید کرد که ملاک در پذیرش مؤسسه ـ محوری است نه شخص ـ محوری، و مؤسسه‌ی متقاضی پذیرش باید توانایی، امکانات و ظرفیت حسابرسی شرکت‌های مربوط را داشته باشد.

وی همچنین به فصل چهارم دستورالعمل و بحث «نظارت» اشاره کرد و گفت در این زمینه موارد ارجاعی به کمیته‌ی کنترل کیفیت جامعه ارجاع می‌شود ولی این نظارت فاقد مدل و الگوی مشخص است. به‌نحوی که قابل تمییز نیست که آیا اطلاعات نادرست و یا گمراه‌کننده مبنای تصمیمات اقتصادی بوده و در نهایت باعث بروز ضرر و زیان برای استفاده‌کننده و یا اتکا‌کننده به گزارش حسابرسی شده یا خیر. علوی تأکید کرد که این موارد باید روشن باشد و از اعمال سلیقه‌ی فردی پرهیز شود.

دبیرکل جامعه‌ی حسابداران رسمی همچنین به فصل ششم آیین‌نامه که به ضمانت اجرایی یا «تنبیهات انضباطی» مربوط است اشاره کرد و گفت در جدول مربوط با 34 ردیف، در کلیه‌ی موارد حذف از فهرست حسابرسان معتمد پیش‌بینی شده است. در حالی که باید توجه کرد که در بحث تخلف و تنبیهات بر اساس استانداردهای حسابرسی تمامی مسئولیت صفر تا صد هر پروژه‌ی حسابرسی برعهده‌ی مدیر مسئول کار است. وی تأکید کرد که با توجه به تعدد شرکای یک مؤسسه تسری تخلف یک پرونده‌ی حسابرسی و یا یک مدیر مسئول حسابرسی به کلیت یک مؤسسه و ایجاد محدویت برای سایر شرکای مؤسسه صحیح به نظر نمی‌رسد؛ مگر در موارد استثنایی و پرونده‌های با ابعاد ملی که قضیه‌ی آن متفاوت است و طبعاً هیچ کس در چنین مواردی از مؤسسه‌ی متخلف دفاع نمی‌کند.

وی در ادامه اشاره کرد که بحث بعدی این است که در بحث انتظامی آگاهی، دادسرا و دادگاه بدوی و تجدیدنظر همگی یک مرجع هستند و اصلاً استیناف پیش‌بینی نشده است و این موارد باید اصلاح شود. علوی گفت البته جامعه کلیه‌ی موارد اصلاحی را به سازمان بورس ارسال کرده است ولی جدا از آن اعضای کمیته نیز باید برمبنای درست‌کاری و بی‌طرفی وظایف خود را انجام دهند.

در ادامه‌ی نشست، اعضای کمیته‌ی پذیرش و نظارت بر مؤسسات حسابرسی معتمد بورس، ضمن تشکر از هیأت‌مدیره بابت برگزاری جلسه مشترک، نظرات خود را پیرامون موضوعات مطرح شده بیان نمودند.

پس از بحث و بررسی‌های انجام شده و جمع‌بندی نظرات حضّار مقرر شد که در راستای ارتقای سطح کمّی و کیفی پذیرش و نظارت، یک الگوی مناسب در کمیته تدوین شود. علاوه بر آن، قرار شد به منظور حلّ و فصل مسائل و مشکلات و بهبود تعاملات فی‌مابین موضوعات در جلسات مشترک فصلی طرح و بررسی شود تا راهکارهای مقتضی، تدوین و عملیاتی گردد.

گفتنی است در این نشست که در تاریخ 29 مردادماه برگزار شد آقايان سیدمحمد علوی (دبیرکل)،  ناصر رزاق، مهدی بیرانوند (اعضای هیأت‌مدیره)، ناصر توکلی (عضو هیأت عالی نظارت)، خسرو پورمعمار، جواد راثی، سیدمحمدرضا بنی‌فاطمی‌کاشی، جواد بستانیان (اعضای کمیته پذیرش و نظارت بر مؤسسات حسابرسی معتمد بورس) حضور یافتند.

 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • نشست مشترک هیأت مدیره و اعضای کمیته‌ی پذیرش و نظارت بر مؤسسات حسابرسی معتمد بورس برگزار شد
ثبت امتیاز