طراحی سایت
X
تاریخ انتشار: شنبه 09 تیر 1397
مدل پیشنهادی جامعه‌ی حسابداران رسمی برای راهبری شرکتی ارائه شد

  مدل پیشنهادی جامعه‌ی حسابداران رسمی برای راهبری شرکتی ارائه شد

امتیاز: Article Rating

_______________________

نتایج مطالعات و بررسی‌های تفصیلی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران در خصوص مدل قابل‌انطباق راهبری شرکتی corporate governance در شرکت‌های بزرگ و متوسط به وزارت امور اقتصاد و دارایی، اعضای شورای‌عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد.

هدف از انجام این مطالعات در جامعه‌ی حسابداران رسمی تأکید بر رسالت حسابداران رسمی در ارتقای شفافیت مالی و سالم‌سازی فضای کسب‌وکار در کشور بوده که به‌ویژه در شرایط کنونی و معضل گسترش فساد مالی و اداری اهمیتی مبرم یافته است. این مطالعات حاصل بررسی مبانی نظری راهبری شرکتی، بررسی تجارب جهانی در این زمینه و ارزیابی بسترهای قانونی و مقرراتی ایران به منظور طراحی مدل قابل انطباق با ایران است.

در این مدل، آیین‌نامه‌ی پیشنهادی نظام راهبری شرکتی، چارچوب نمونه گزارش سالانه راهبری شرکتی و نیز چک‌لیست ارزیابی چارچوب راهبری شرکتی ارائه شده است.

این مطالعات شامل مطالعه‌ی تطبیقی شناسایی مؤلفه‌های راهبری شرکتی، مؤلفه‌های راهبری شرکتی در ایران و  آسیب‌شناسی چارچوب راهبری شرکتی بورس اوراق بهادار، مؤلفه‌های راهبری شرکتی در بخش عمومی و دستورالعمل پیشنهادی استقرار راهبری شرکتی برای شرکت‏های دولتی است.

گفتنی است هدف از طراحی و استقرار نظام راهبری شرکتی، افزایش پاسخگویی به ذینفعان، جلب اعتماد سرمایه‏گذاران با استیفای حقوق آنان، ارتقاي شفافیت و انصاف (عدالت) و کاهش عدم تقارن اطلاعاتی است. علاوه بر آن، استقرار نظام راهبری شرکتی با کاهش ریسک سازمان، جذب و تخصیص بهینه‌‌ی منابع و افزایش کارایی عملیاتی سبب رشد سرمایه‏گذاری پایدار و تداوم فعالیت آن در بلند مدت خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • مدل پیشنهادی جامعه‌ی حسابداران رسمی برای راهبری شرکتی ارائه شد
ثبت امتیاز